7 Teknik İle Güçlü İrade Nasıl Kazanılır?

7 Teknik İle Güçlü İrade Nasıl Kazanılır?

7 Teknik İle Güçlü İrade Nasıl Kazanılır? İnsanoğlu, doğası yapısı sebebiyle seçim yapmakta zorlanan bir türdür. İrade çok önemli bir özellik olmakla birlikte insanın güçlü bir iradeye ihtiyacı vardır. Gelin görelim 7 teknikte güçli irade nasıl kazanılır?

1- Gemileri Yakma Tekniği:

Tarihi 711 yılına kadar uzanan bu tekniği Tarık Bin Ziyad’ın ilk olarak kullandığı belgelerde geçer. Biliyorsunuz ki Emeviler, Afirka kıtasının üzerinden yürüye yürüye Cebelitarık üzerinden gemilerle Avrupa kıtasına geçiyorlar. Tarık Bin Ziyad, İspanya kıyılarına ayağını basıyor ve ordunun çok büyük bir kısmını tepelere çıkarıyor. Gemilerin başına ise küçük bir ordu bırakıyor. Geminin başına bıraktığı orduya “Biz tepeye çıktığımızda gemilerin yakın.” emrini veren Tarık Bin Ziyad’ı dinleyen askerler gemileri yakıyorlar. Gemiler yanmaya başlayınca ordu Tarık Bin Ziyad’a “Gemiler yandı paşam, biz nasıl geri döneceğiz?” diyince de cevap olarak “Gördüğünüz gibi artık geriye dönüş yok, gemileri yaktık. Ya bu saatten sonra İspanya ordusunu yenersiniz ve buraya yerleşiriz, ya da ölürsünüz. Karar sizindir.” cevabını alıyorlar. Yani, eğer ki bir şeyi yapacaksanız eskisini bitireceksiniz. Örneğin ortaokulda bir sınıfa gidiyorsunuz. Lakin sınıfta sevmediğiniz insanların çok olması ve sizin sınıfa ait olamama durumunuz sizi kötüye düşürüyor. Başka bir sınıfa gitme düşüncesini kafaya koyduysanız yapmanız kesinlikle daha mantıklı olacaktır.

2- Geri Dönüş Yok:

Sizin iradenizi güçlendirmeniz için bir şeye karar verip onu belli bir süre uygulamanızdır. Değişik bir örnekle yaklaşalım olaya. Örneğin ters el kullanma. Diyelim ki sağ elle yazı yazıyorsunuz, bundan sonra belli bir süre sol el ile yazı yazacaksın. Hem saçma hem imkansız gelen bu olayı tam yaşayabilmek için sağ elinize de bir eldiven takıyorsunuz. Yanlışlıkla dahi olsa sağ elinizi kullanmanız tamamen yasaklaşıyor. Ardından size o kadar zor işler veriliyor ki, örneğin legolarla oynamanız gerekiyor lakin sağ eliniz yok. İradenize sahip çıkıp sol elinizle legoları dizmeniz gerekmekte. Beyniniz normalde bütün yaşantınız boyunca sağ elinizi kullanıyorsanız sağ el ile beyin arasında otomatik bir kas sistemi oluşturuyor ama sol elle yazı yazmaya veya lego dizmeye başladığınız zaman beynimiz farkındalık penceresini açıyor. Zor bir şey yaptığımızı anlayan beynimiz zamanın farkına varıyor.

3- Harcamaların Kaydını Tutmak:

İradeyi güçlendirmek için harcamalarınızın kaydını tutun. Kendinize sanal bir limit koyacaksınız. Örneğin 1000 TL. Ben bu ay 1000 TL harcayacağım sözünü kendinize veriyorsunuz ve ay içerisinde bu kurala uymak zorundasınız. Asıl mesele ise harcadığınız paranın kaydını tutmak. 1 ay boyunca uygulayacaksınız ve ay sonunda en çok para harcadığınız yerlere bakacaksınız. Gereksiz olanları hayatınızdan defedip iradenizi güçlendireceksiniz.

4- Anahtarlık Etiketleri:

Yine bambaşka değişik bir durumla karşınızdayız. Kendinize bir sürü anahtarlık etiketi bulunan bir bilezik takın. Anahtarlık etiketlerine yapacağınız her işi yazıyorsunuz. Gün ve hafta içerisinde kendinize bir sürü görev yazmanız gerekmekte. Örneğin kapuska yemiyorsunuz, etiketlerden birine hafta içerisinde kapuska yenilecek yazıyorsunuz. Bu tarz zor görevler ekleyerek kendinizi daha da zorlamalısınız. O etiketler tüm gün boyunca şıngır şıngır ses çıkardığı ve sizi irrite ettiği için siz de bir an önce şu görevi tamamlayıp etiketi kolumdan çıkarayım diyorsunuz. İradeyi kas katı hale getirecek olan bu görevi yapmanızı öneririz.

5- Erteleme Hastalığından Kurtulmak:

Bir şeyleri ertelemekten kurtulmanın en büyük yolu onu anında yapmaktır. Pomodoro tekniği ile kendi hayatınızı belli bir düzen içerisine sokabilirsiniz. Pomodoro bilimsel olarak ta kanıtlanmış olan çok güçlü bir tekniktir. İradenizi güçlendirecek olan bu yöntem sayesinde hem ertelemelerinizden kurtulabilir hem de hayatınızı daha da güzelleştirebilirsiniz.

6- Kırmızı Çoraplar:

Kendinize kırmızı çorap giymeyi kabullendirin. Günde en az iki kere değiştireceğiniz çok sayıda kırmızı çorap satın alın ve de belli bir süre bu tekniği uygulayın. Hatta satın alacağınız çorap çok renkli ve parlak olsun. Bu tekniğin amacı ise yeni bir güne uyandığınızda ayaklarınıza bakacak ve kendinizin olması gerekenden daha farklı bir konumda olduğunuzu görerek değişik bir hale bürüneceksiniz. İnsanların çoğu kıpkırmızı çorap giymez. Kırmızı çorabı bir süre giydikten sonra farklı bir insan olduğunuzun farkına varıyorsunuz. İnsanlar size kırmızı çorabınızı sordukça kendinizi hatırlayacaksınız.

7- Acıkmayı Öğrenmek:

Yine kendinize bir süre belirleyin, örneğin bir hafta. İlk gün teknolojiye aç kalacaksınız. Hiçbir şekilde telefona, tablete, bilgisayara bakmak yasak. Sosyal medya hesaplarınıza girmek, maillerinizi kontrol etmek tamamen yasak. İkinci gün insanlara acıkmak. Tüm gün boyunca hiçbir insanla hiçbir şekilde konuşmaya girmeyeceksiniz. Tamamen yalnız kalacaksınız. 3. gün yemeğe acıkmak. Sevdiğiniz yemekleri kendinizden uzak tutarak en sevmediğiniz yemekleri yemeniz gerekiyor. Bu şekilde bu görevleri tekrarlayarak isterseniz kendiniz de görev ekleyerek bir şeylere acıkmayı öğrenmelisiniz.

Yorum yapın

1melek.com