Ahşap PVC Kapı Montajı Nasıl Yapılır?

Ahşap PVC Kapı Montajı Nasıl Yapılır konusunda dikkat etmeniz gereken birçok farklı konu bulunur. Kapı montajının kusursuz olarak yapılması, kapının sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu durum kapının kullanım ömrünü de ciddi oranda uzatır. Bu nedenle kapı montajının bütün aşamalarının titizlikle gerçekleştirilmesi gerekir. PVC kapı montajı konusunda bilmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi olarak bu işlemi gayet profesyonel koşullarda gerçekleştirebilirsiniz.

Ahşap Kapı Montajı

Kapı montaj işi asla hafife alınmaması gereken bir iştir. Kapı ve pencereler için geçerli olacak birçok tamir ve bakım işlemini basit bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak kapı montajı içinin diğer işlere göre çok zor olduğunu bilmelisiniz. İç kapılar, mekanlarda dekorasyonu büyük oranda etkiler. Neredeyse görünümü baştan yaratacak derecede etkiye sahiptir. Ahşap PVC Kapı Montajı Nasıl Yapılır  sorusuna yanıt olacak detaylara birlikte bakalım.

Ahşap Kapı Montajı Aşamaları (Detaylı Anlatım)

PVC Kapı Montajı Nasıl Yapılır sorusuna şu aşamalar ile yanıt verebiliriz;

 

 • Ahşap kapı kasasının dört köşesini de titiz ve dikkatli bir şekilde birbirine yapıştırın. Ahşap kapının kasaları birbirinden ayrı şekilde gelir. Bu parçaların yönlerini inceledikten sonra köşe kısımlarından birbirine dikkatlice yapıştırmanız gerekir. Bu işlem için tutkal ya da vida gibi malzemeler kullanabilirsiniz.
 • Bir kişiden yardım alarak birleştirdiğiniz kapı kasasını tutmasını isteyin. Siz bu aşamada kapının menteşe için kullanılacağı yerleri işaretleyin.
 • Menteşe işaretlerini belirledikten sonra keski yardımı ile menteşeleri kapıya takın. Bu aşamada kapı üzerinde bulunan vida delikleri küçük olabilir. Bu delikleri dikkatli bir şekilde büyütmeniz önemlidir. Vidaların hepsini takarak menteşeyi sağlamlaştırabilirsiniz.
 • Kapının kasasında yer alan aparatları da yerine yerleştirin ve vidalar yardımı ile aparatların yerine salam bir şekilde oturmasını sağlayın.
 • Kapının kol parçalarını çıkartın ve önce kapının dil bölümünü hazır kesilmiş alandan içeri doğru yerleştirin. Ardından kapının kol ve kilit aparatlarını yerleştirin. Vidalar yardımı ile kol mekanizmasını sağlam bir şekilde yerine vidalayın.
 • Kapının kasasını montaj yerine doğru dikkatlice kaldırın ve yerleştirin. Kenarların iyice oturmasına dikkat edin. Bu aşamada eğer gerekli olursa ahşabın fazla kısımlarını testere ile keserek zımpara ile düzeltebilirsiniz.
 • Kapı kasasını köpükle doldurun ve sabitlenmesi için en az 24 saat bekleyin.
 • Kapı kasasının dolduğundan emin olduktan sonra kapıyı kasaya yerleştirin ve menteşelerinden birleştirin. Bu işlem sırasında menteşe seti içerisinde bulunan vidaları kullanabilirsiniz. Menteşeleri birbirine vidaladıktan sonra kapı yerine oturacaktır. Menteşe birleştirme işlemi sırasında kapının altına bir parça takoz koyarak destek alırsanız kolay bir şekilde montaj işlemini yapabilirsiniz. Montajda işinizi kolaylaştıracak bir diğer önemli etken, birleştirmeye ilk önce üst menteşeden başlamanız olacaktır. Bu sayede kapının üstten hıza almasını sağlarsınız. Ardından alt menteşeyi de kolayca birleştirerek bu aşamayı sonlandırabilirsiniz.
  Kapının montajı bittikten sonra kapının tam kapanıp kapanmadığını ve yerine tam oturup oturmadığını kontrol edin. Aynı şekilde kapı kolunun tam olarak çalışıp çalışmadığına da bakmanız gerekir. Kapıyı kol kullanarak kapatabiliyor ve sorunsuz bir şekilde açabiliyorsanız ve diğer kullanımlar da sorunsuzsa kapıyı başarılı bir şekilde yerinde montaj yapmışsınız demektir.

 

Ahşap Kapı Montajı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

PVC Kapı Montajı Nasıl Yapılır sorusuna yanıt bulurken tam anlamı ile istediğiniz sonuçlara ulaşabilmeniz için konu hakkında bütün bilgilere sahip olmanız gerekir. Ahşap PVC kapı montajını sorunsuz bir şekilde bitirebilmek için dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

 • Kapı montajı için gerekli olacak bütün gereçlere sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Evinizin dekorasyonuna ve ortamına uygun kapı modelini tercih edin. İç mekanlarda çağdaş ve modern tasarımlar her zaman olumlu katı sağlar. Dekorasyonu tamamlamak için açık tonlarda modern tasarımlara sahip kapılar en iyi tercihler arasında yer alır.
 • Almak istediğiniz PVC kapının üretimde hangi malzemeler kullanılarak hazırlandığını iyi araştırın. Ahşap kapı modellerinde günümüzde çok farklı malzemeler kullanılır. İçerikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmadan siparişlerinizi vermeyin.
 • Kapınızın sahip olması gereken boyutları çok iyi ayarlayın. İç mekanlarda genelde standart kapı ölçüsü 90×210 cm olarak belirlenmiştir. Ancak ölçmeden standart ölçüler ile ilerlemeniz akıllıca olmaz. Yine de mutlaka montaj alanını iyice ölçtükten sonra onayınızı verin.

 

Ahşap PVC Kapı Montajı Sırasında Gerekli Olacak Malzemeler Nelerdir?

Ahşap PVC Kapı montajını başarılı bir şekilde yapabilmeniz için birtakım malzemelere ihtiyacınız olur. Malzemelerinizin tam olması montaj süresinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi ve uzamadan bitmesini sağlar. PVC Kapı Montajı Nasıl Yapılır ve PVC kapı montajı için gerekli malzemeler nelerdir gibi sorulara yanıt arıyorsanız, listede yer alan malzemeler şunlardır;

 • Keski
 • Vidalar
 • Tornavida
 • Çekiç
 • Kapı takozları
 • Menteşe
 • Cetvel
 • Kalem
 • Mezura
 • Kesim tezgahı
 • Köpük

Kapı montajında en fazla zaman alacak işlemler genelde vidalardır. Vidaların tek tek tornavida ile sıkılması bazen can sıkıcı olabilir. Bu aşamada zaman kazanmak için elektrikli veya şarjlı matkap tercih edebilirsiniz. Bu durum ayrıca size profesyonellik de sağlar. Matkap yardımı ile bütün vidaları hizalarını bozmadan yerine sıkmanız da mümkün olacaktır. Mümkün mertebe bir matkap yardımı ile kapı montajını sorunsuz ve kusursuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Yorum yapın

1melek.com