Allah Sabredenlerle Beraberdir

Allah Sabredenlerle Beraberdir: İnsanların en zor zamanında en fazla söylenmekte olan Allah sabredenlerle beraberdir sözü çok anlamlı ve doğru bir söz olmaktadır.

Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir. İslam dininde çok önemli bir yere sahip olan bu söz ile insanlar çok daha kolay yaşadıklarını kabullenmek ve daha kolay alışmaktadır. Sabrın önemini çok daha açık anlatan söz sayesinde insanlar daha kolay kabullenmektedir.

Sabır Hakkında Bilinmeyenler

Allah Sabredenlerle Beraberdir Sabır insanın alışa geldiği tabiatına tam olarak zıt saldırılar karşısında haklı olduğunu ve karşı çıkma gücü, cesareti ya da kuvveti olduğu halde kendini zorlamadan, nefsine baskı yapmadan rahat bir şekilde sessiz ve sakin kalabilmesidir. Allah ile beraber olmak isteyenler sahil- i selamete ermek isteyenler, musibetlerden, belalardan emin olmak isteyenler, sabırdan başka hiçbir şey yapmaması en doğru karar olacaktır. Çünkü sabır aile içinde sükunet, işte huzur, tahsilde ve hayatın tüm köşe taşlarında başarının sırrıdır. İnsanlar her zaman karşılaşacağı olaylara karşı kendisini, sabırlı olması konusunda zihnen ve fikren eğitmesi ile beklenmedik acı olaylara karşı hazırlıklı olması gerekir.

Sabırlı Olan Kişilerin Mükafatı

Sabır her zaman acı verse de ancak neticesi ve meyvesi son derece tatlı olmaktadır. Sorunlara, acılara, dertlere ve belalara sabır gösteren kişiler sonunda huzuru ve mutluluğu elde ederler. Sabrın sonu kurtuluş olduğundan ibadette sabır gösteren huzuru kavuşur. İyilikte sabır gösteren saadeti bulur ve tüm güzellikler sabırla gerçekleşir. Bunun yanı sıra tüm kusurlar, kötülükler, günahlar, yanlışlar, insanı küçük düşüren ve toplumda rezil eden olaylar da sabır gösterememekten insanın başına gelmektedir. Ne kadar başarısızlıklar, ne kadar acılar, ne kadar isyanlar ve ne kadar kötülükler varsa hepsi sabırsızlığı acı bir meyvesidir.

Cenneti Kazanmanın Yolu

Cennet kazanmanın yolu sabırdan geçmektedir. Kur’an- ı Kerim insanların ahireti kazanabilmeleri için hayat boyu imtihan edileceği konusundan biri de sabır olduğundan” Sabredenlerin mükafatları elbette hesapsız olarak verilir.” (Zümer, 10) her kim sabreder ve suçu bağışlarsa bu hareket arzu edilen en iyi işlerdendir. İmanda sabır, ibadette sabır, iş hayatında sabır, yemek konusunda sabır, kötülüğe karşı sabır ve tüm olumsuzluklara karşı sabır bedende bulunan baş gibidir. Başarısızlığın kaynağı da, miskinliğin adı da asla sabır değildir. Peygamberimiz “Sabreden zafere ulaşır” buyurmuşlardır. Geri kalmışlığın üretmemenin nedeni ise sabır değildir.

Sabır Göstermenin Önemi

Bütün olumluluk ve olumsuzluklara karşı bıkmamak, yorulmamak, tükenmeden dayanmak sabır göstermektir. Sabır gösterirken hizmet zamanı da sabır gösterirlerse sonuca o zaman ulaşırlar. İnsanlar kendi başarısızlığını ve beceriksizliğini başından hiç eksik olmayan fukaralığın çilesine katlanmaya sabır derseniz daha çok ufuklara bakarsınız. Böylece bir elinizden tutup kaldıracaktır. Allah tembeller ile asla beraber olmaz. Allah Kur’an da “ Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir.” (bakara Suresi 153) buyurdu. “ ”İnsanlar, “İnandık” demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı zannederler”. (Ankebut Suresi 2)

İbadetin Özü Dua

Peygamber efendimiz (sav) “ Dua ibadetin ta kendisidir.” Dua Allah Teala’ya iltica ve kulluğu göstermektedir. İbadetin özü dua olduğundan her zaman sevinçlerde ya da üzüntülerde dua etmek çok önemlidir. Allah katında dua kadar kıymetli ve itibarlı bir şey daha yoktur. Bedenin kemikleri ilikle ve beden de kemikle dik duruyorsa ibadet de dua ile tamam olmaktadır. Muhakkak bela kula iner ve dua onu karşılarda kıyamete kadar savaşır.

1melek.com