Armatör Nasıl Olunur? Armatör Maaşları

Armatörlük deniz ticareti yapan kişilere denir. Armatörlerin kendilerine ait birkaç gemisi vardır.  Armatörler, bu gemilerle taşımacılık dahil olmak üzere birçok denizyolu ticareti gerçekleştirirler. Bazı armatörler kendilerine ait gemileri olmada dahi gemi kiralayarak ticaret yapabilirler.

Armatör Nedir?

Armatör denizcilik işlerinde ticaret yapan kişilerdir. Armatörlerin birden fazla gemileri vardır ve armatörler bu gemileri ile deniz ticareti yaparlar. Armatör olan iş adamları denizcilik faaliyetlerinde her türlü deniz yolculuğu ile taşımacılık ve diğer denizcilik işlerinde hizmet veririler.

Genel olarak armatörler şu şekilde tanımlanır armatör, kendisinin veya kiralık bir gemiyi işleten gerçek veya tüzel kişidir. Bir gemi sahibi, kaptanı ve mürettebatı istihdam eder ve ayrıca geminin işletilmesinden kaynaklanan yükümlülüklerden sorumludur.

Armatör Ne İş Yapar?

Armatörler en çok kazanan iş adamlarının arasında yer alır. Çok para kazanan bu armatörlerin en az bir gemisi olmalıdır. Veyahut birden çok gemi ile iş yapıyor olmalılar.  Bunun yanı sıra bazı armatörler de gemi kiralayarak, ticaret yapabiliyorlar. Deniz yolculuğu ile gerçekleştirilen birçok deniz taşımacılığını ve ticareti armatörler yaparlar. Deniz yolu ile yapılan taşımacılık veya gemi alım satımı yapmak dâhil olmak üzere daha pek çok denizcilik ticaretini armatörler yapar.

Armatör Nasıl Olunur?

Bu mesleği yapmak isteyen kişiler öncelikle bir gemi sahibi olmalı ya da bir gemi kiralayarak ticaret yapmaya başlamalıdır. Bu sektöre yeni başlamış armatörler, bu iş alanında yer alabilmek ilk önce ticari bilgi sahibi olmalılar.Armatör olmak için denizcilik ticaretinde donanımlı olmak ve bu sektörde biraz çalışarak bilgi edinilerek armatör olunur. Armatörler kendi gemileri ile de ticaret yapamaya başlayabilir. Ya da gemi kiralayarak da armatörlük yapabilirler.

Armatör Olma Şartları Nelerdir?

Armatör olmak için özel bir üniversite eğitimi veya herhangi bir kurs eğitimi almaları gerekmiyor. Armatör olmanın ilk şartı güçlü bir sermayeye sahip olmak ve denizcilik ticareti hakkında bilgi ve donanıma sahip olmak yeterlidir. Armatör olmak isteyen kişiler kendilerinden daha önce bu sektöre girmiş ve armatör olarak hizmet veren işverenlerin yanında çalışarak kendilerini eğitebilir ve bu işin inceliklerini çıraklık yöntemi ile öğrenebilirler.

Daha sonrasında deniz ticareti ile iş bağlantılarını yapabilen ve hatırı sayılır bir sermayeye sahip olan kişiler armatörlük yapabilirler. Armatör olmak için ilk şart kendine güvenmeden geçtiği için kendine güveni ile sermayesi olan kişiler armatörlük yapabilirler. Denizcilik ticaretine uzak olan kişiler armatör olmak için biraz çaba sarf ederek bu sektörde çalışmaları daha sonra armatörlük yapmak için maddi güce sahip olmaları gerekir.

Armatör İş İmkânları Nelerdir?

Armatörler denizcilik ticareti yaptıkları için bir armatörün iş alanında deniz yolu ticaretindedir. Armatörler gemilerle yapılan her türlü ticareti yaptıkları için görevleri de gemiler ile taşınan mallar olmak üzere daha pek çok gemi ticaretidir. Aslında iş adamlarının yaptığı armatörlük bu iş adamlarının kendilerine ait olan gemiler ile yapılmaktadır.

Ancak maddi gücü bir gemiye yetmeyecek olan kişilerde armatörlük yapabilir. Bazı armatörler gemi kiralayarak da armatörlük yapabilirler. Ya da armatör olmak için bir armatörün yanında çalışarak bu sektörde çalışabilirler.

Armatör Maaşları Ne Kadardır?

Armatörler aslında iş adamlarıdır. Birden fazla gemi ile denizcilik ticareti yapan bir armatör olan iş adamının maaşı aylık yaptığı ticarete göre belli olur. Ancak henüz bu işe yeni başlamış bir armatörün yanında görev alan bir armatör çırağının aylık alacağı maaş 17.000 TL civarındadır.

2024 Güncel Armatör Maşşaları ise şu şekildedir.

2024 Armatör Maaşı Ücret
En Düşük Aylık Maaş: 25.000 ₺
Ortalama Aylık Maaş: 38.500 ₺
En Yüksek Aylık Maaş: 60.800 ₺

Ancak uzmanlaşarak armatörlük yapabilecek kadar denizcilik ticaretinde bilgi ve donanıma sahip olmuş armatörler gemi kiralayarak veya kendilerine ait olan gemilerle ticaret yapmaya başlarlarsa aylık kazanacakları maaş ay içinde aldıkları işlere göre değişebilir.Yunus polis maaşı 2024 ne kadar oldu?
Yunus Polis Maaşı


1melek.com