Artsın Eksilmesin Taşsın Dökülmesin Sofra Duası (Yemek Duası)

Sofra duası Mü’minler tarafından Allah’ın verdiği nimetlerin bereketlenmesi için yapılır.  Aynı zamanda bu dualar şükrün ifadesidir.

Sofra duası konusuna başlamadan bir iki konu hakkında bilgi verelim. Her hayırlı işin başı “Besmele” olduğundan yemeklerden önce de “Besmele” çekmeliyiz. Böylece o nimetin Allah’tan geldiğini onun bize verdiğini hatırlarız. Yemeğin sonunda ise Elhamdülillah diyerek bu nimetleri bize verene şükrederiz.

Unutmayalım ki şükür edersek nimetler arar. Hakiki manada şükür ise ancak kaliteli bir iman ile tefekkür ile olabilir. Bize düşen bize bu nimetleri ihsan eden Rabbimize her daim hamd etmek.

Hakiki nimet verenin o olduğunu bilmek, nimete vesile olanlara teşekkür ettiğimiz gibi o nimetleri asıl bize yollan Allah’ı unutmamak ve vesilelerden daha çok teşekkür etmek gerektir.

Artsın eksilmesin duası

Herkesin ezberleyebileceği güzel bir sofra duası;

Sofra nur, hane mamur, kaza bela geri dur. Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin, Allah bereket versin. Ya rabbi. Çalışıp para kazananlara, pişirenlere yiyenlere, sana şükür diyenlere, fakirlere verenlere, vatanını, dinini sevenlere, hastalık yoksulluk gösterme Allah’ım.

Kalan ömrümüzü, Geçen ömrümüzden, hayırlı kıl ya rabbi. Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, anamı, babamı, nenemi, dedemi, kardeşlerimi ve bütün Müslümanları bağışla ya rabbi.

Âmin Ve Selâmün Alel-Mürselîn Vel-Hamdü Lillâhi Rabbil-Âlemînel. El-Fatiha

Artsın eksilmesin duası 2 

“Nimeti Celilullah, Bereketi Halilullah, Şefaat Ya Rasülullah, Bismillahi açtır Allah’ım, Nimeti taştır Allah’ım, Cemaline ulaştır Allah’ım, Mekke Medineyi dolaştır Allah’ım, Bu sofralar nurdur, Kaza belaları, Geri durdur Allah’ım,  Bu sofralar Mamurdur.

Bu sofralarda; Halil İbrahim bereketi, Bulundur Allah’ım, Artsın Eksilmesin, Taşsın Dökülmesin, Bu sofranın sahibi, Yokluk kıtlık görmesin Allah’ım, Yiyenlere helal, Yedirenlere hayır ,hasenat, Olması için ;Ölmüşlerimizin ruhu için, Allah Rızası için El-Fatiha

Diyanet İşleri Başkanlığının Resmi Sitesinde Yayınlanan Yemek Duası

Sofra duası 

Sahabelerden olan Ebû Saîd el-Hudrî (r.a.) anlatıyor: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir şey yer ve içerse arkasından şu duayı okurdu.

Yemek duası
Yemek duası arapça

İnsanoğlu şu dünyaya şükretmek için geldi desek sanırım yanlış olmaz zira şükür dinimizin en büyük esaslarındandır. İşte sofra duası olan bu dualar şükre vesiledir.

Sahabeden Cabir (r.a.) diyor ki  Resûlullah (s.a.v.)’ı şöyle derken duydum “Kişi evine girdiğinde ve yemek yemeden besmele çekerse (okursa) şeytan avanelerine der ki ‘Burada ne geceleyebilirsiniz ne de yemek yiyebilirsiniz’.

Eğer o kişi eve girmeden evvel besmele çekmez ise şeytan avanelerine ‘Geceyi geçireceğiniz bir yer buldunuz’,  O kişi yemek yemeden evvel besmele çekmez ise şeytan bu sefer der ki ‘Burası Hem konaklayacağınız hem  yemek yiyeceğiniz yerdir’

O zaman biz Müslümanlar yemekte mutlaka besmele çekelim yemek yedikten sonra da sofra duası yaparak şükredelim. Allah bu duaları yapanlardan eylesin bizi inşallah…AMİN…

Yorum yapın

1melek.com