Astrofizikçi Nedir?

Astrofizikçi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşları ve İş İmkanları

Sürekli olarak araştırma yapan insanlar hala dünyanın sırrını tam olarak çözmüş değildir. Bu nedenle hem dünyayı hem de evreni keşfetmek amacıyla uzaya çıkma çalışmaları yapılmaktadır. Astrofizikçiler ise bu iş için çalışan kişilerdir.

Astrofizikçi olmak hiç kolay değildir. Astrofizikçileri NASA yetiştirmektedir. Uzay ve evreni keşfetmek birçok kişinin hayalidir. Ancak bunu yapmak ve astrofizikçi olmak oldukça zordur. NASA bu konuda gerçekten titizlik göstermekte ve yetenekli kişileri seçmektedir. Peki, astrofizikçi nedir? Astrofizikçi olmak için hangi bölüm okunmalı ve hangi eğitimler alınmalıdır.

Astrofizikçi Nedir?

Gök fiziği anlamına gelen astrofizik, gök cisimlerini ve hareketlerini inceleyen bilim dalıdır. Astrofizikçi ise bu işi yapan kişilere denmektedir. Astrofizikçiler bu işleri yaparken son teknoloji aletler kullanmaktadırlar. Astrofizikçi olacak kişilerde birçok nitelik aranmaktadır. Çünkü yapılan iş oldukça ciddi ve zor bir iştir. Astrofizikçiler dünyada sadece belirli yerlerde iş imkanı bulabilmektedir.

Astrofizikçi Ne İş Yapar?

Astrofizik uzmanları asıl görevleri gök cisimlerini incelemek olsa da bunun haricinde birçok görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Astrofizikçi olmakta, mesleği icra etmekte sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü dünya üzerinde astrofizikçi olmak için sınırlı sayıda üniversite ve mesleği icra edebilecek az iş imkanı bulunmaktadır. Astrofizikçilerin görevlerinden bazıları şunlardır:

 • Astrofizikçiler uzay hakkında bilimsel araştırmalar yaparlar.
 • Uzaydaki görüntüleri inceler ve bu görüntüleri yorumlarlar.
 • Akademik ve bilimsel çalışmalarda bulunurlar.
 • Yaptıkları çalışmaları hakkında analiz yaparlar ve bu analiz sonuçlarını değerlendirirler.
 • Kimya ve fizik alanında yeterli tecrübeye sahip olur ve bu konuda çalışmalar yaparlar.

Astrofizikçi Nasıl Olunur?

Bilimsel konulara meraklı olan gençler astrofizikçi olmak isterler. Ancak bunun için ne yapması gerektiğini bilmezler. Astrofizikçi olmak için ilk olarak astronomi kulüplerine katılarak buralarda gerekli eğitimler alınmaya başlanabilir. Bu konuda yetenek gösteren gençler daha sonra üniversitede gerekli eğitimleri alarak astrofizikçi olabilirler. Ancak bunun hiç kolay olmadığını tekrar belirtelim. Bu eğitimlerin ülkemizde verilmediğini de belirtmekte fayda vardır. Astrofizikçi olmak isteyen kişiler yurt dışında eğitim almak zorundadır. Eğitimler alındıktan sonra iş hayatına da yurt dışında devam edilir.

(Arkeolog Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşları ve İş İmkanları.)

Astrofizikçi Olma Şartları Nelerdir?

Astrofizikçi olmak için ilk olarak gerekli eğitimlerin alınması şarttır. Astrofizikçi olmak zor bir iştir. Bu nedenle astrofizikçilerde bazı nitelikler aranmaktadır. Bu niteliklerden bazıları şunlardır:

 • Meraklı ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olmak,
 • Stres altında çalışabilecek yeteneğe sahip olmak,
 • Yenilik ve gelişimlere açık olmak,
 • Fizik ve kimya alanlarında başarılı olmak,
 • Problem çözme becerisine sahip olmak astrofizikçilerde aranan niteliklerden bazılarıdır.
Astrofizikçi Maaşları
Astrofizikçi Maaşları

 

Astrofizikçi maaşları en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Astrofizikçiler en yüksek maaş alan meslek gruplarından biridir. Alınan eğitimler mesleğin zorluğu, diğer mesleklerden çok daha zor olduğu için maaşta bir o kadar yüksektir.

Astrofizikçi maaşları, astrofizikçinin deneyimine göre değişiklik gösterebilmektedir. Deneyim ve tecrübe maaşı etkileyen en önemli unsurdur. Astrofizikçi maaşları 50 bin ile 100 bin dolar arasında değişlik göstermektedir.

Türkiye’de astronomi ve astrofizik alanında çalışan bireylerin maaşları üniversitelere göre değişkenlik gösterebilir. 2023 yılı itibariyle, bir araştırma görevlisinin brüt maaşı genellikle 24.000 ₺ ile 50.000 ₺ arasında değişmektedir.

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin maaşları ise farklılık arz edebilir ve genellikle araştırma görevlisi maaşının altında olabilir. Bu durum, öğrencilerin eğitim düzeyine ve araştırma projelerine bağlı olarak değişebilir.

 

 

Astrofizikçi İş İmkanları Nelerdir?

Ülkemizde astrofizikçilerin mesleğini icra edecek iş imkanı sınırlı olsa bile, yurt dışında birçok alanda iş imkanı bulabilirler. Astrofizikçiler büyük şirketlerle birlikte çalışırlar. Bu nedenle alınan maaşta bir o kadar yüksektir. Yurt dışında bu şirketlerin başında ise NASA bulunmaktadır. Bunun haricinde astrofizikçilerin iş imkanı bulabileceği şirketlerden bazıları şunlardır:

 • Brezilya Uzay ajansı (AEB)
 • Çin Uluslararası Uzay ajansı (CNSA)
 • Avrupa Uzay ajansı (ESA)
 • Avusturya Uzay ajansı (ASA)
 • Türkiye Uzay Ajansı (TUA)

Yorum yapın

1melek.com