Ateşbazı Veli Kimdir?

Ateşbazı Veli derviş Hazreti. Mevlana, Şems-i Tebrizi, Sadrettin Konevi gibi büyük alimlerin yetiştiği yer olan Konya’da yaşamış ve türbesi de orada Meram ilçesinde bulunmaktadır.

Evet Ateşbazı Veli kimdir? Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Ateşbazı Veli hazretlerinin hikayesi Hz. Mevlana’nın diyarı olan Konya’da Mevlevi dergahında geçer. 

Genel olarak çok fazla bilinmeyen Ateşbazı Veli, Mevlevi dergahında aşçı olarak görev yapan bir derviştir. Hz.Mevlana’nın dergahında, dervişlerin yemeğini pişirir, onlara muhabbet ve feyiz ile yemekler yapar ve güzel lezzetler sunardı.

Her gün sabah yemeklerini dervişler sabah namazından dönünceye kadar hazırlar ve namazdan gelen dervişler lokmalarını yerler ve güne öylece başlarlardı. 

Bir gün oldu ki dervişlere yemek pişirmek için kalktığında dergahta odunun olmadığını gördü. Bundan sebep namazdan gelecek olan dervişlerin aç kalacağını düşünür ve bu duruma çok üzülür.

Dervişler namazdan gelinceye kadar odun toplasam yetişme imkanı yok dedi. Bir yandan da dervişler sabahın ilk ışıkları ile birlikte aç olarak dergaha geleceklerdi. Halbuki yemek onun işiydi, vazifesini aksattığı için de dervişlerin aç kalacağını düşündü ve oldukça üzüldü. Sonrasında ellerini semaya açtı ve şöyle dua etti.

Aşk Ateşi

“Ya Rabbi, bana yardım eyle, zor durumdayım ve derviş ahalisini aç bırakma” ve duasını bitirir bitirmez ayaklarını kazanın altına sokar. İşte böylece adını almasını neden olan olay meydana gelir. 

Ayaklarını kazana sokar lakin ayakları bir odun gibi yanmasına rağmen ayaklarına bir şey olmaz. İşte o kazan aşk ateşiyle yanar ve çorba pişmeye başlar. Namazı kılıp gelen derviş ahalisi ise, normal zamanda içtikleri çorbaya göre, o gün aşk ateşiyle pişen çorbanın daha bir lezzetli olduğunun farkına varırlar. 

Bu durumu fark eden Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî bu mübarek zata nazar değmesin ve sırrı başkalarınca bilinmesin diye, Ateşbazı Veli hazretlerini Konya’nın yeşillik alanı olarak bilinen Meram’da ki bir bağ evine gönderir.

Ateşbazı veli Meram’da ki bağ evinde hayatını devam ettirir ve burada hayata gözlerini kapatır. Türbesi de hayata gözlerini yumduğu Meram’da bulunmaktadır. 

Eğer bir gün yolunuz Konya’ya düşer ise mutlaka Türbesi Meram’da bulunan bu zatı ziyaret ederek bir Fatiha okumayı ihmal etmeyin inşallah.

Dini kıssalar anlattığımız ve Sultan 3. Murad zamanında Nalıncı baba olarak bilinen zatın hikayesini okumak için buraya tıklayınız.

Yorum yapın

1melek.com