Avukatlık Bürosunun Borçluyu Telefonla Arayıp Rahatsız Etmesi

Bankaya olan ve ödenemeyen borçlar yüzünden banka bu borçların takibini avukata ya da hukuk bürosuna devreder. Bu avukatlık bürosu da sürekli telefonla arayıp borç istemekte ve sizi rahatsız etmeye devam edebilir. Gerek hukuk borusu olsun gerekse bir avukat olsun sizi, anne babanızı, akrabalarınızı, kuzeninizi, kardeşinizi ya da eşinizi telefonla arayarak borcun kapatılması aksi halde icra ya da diğer yaptırımlar ile tehdit etme durumları söz konusudur. Peki, bir hukuk bürosu ya da avukatlık bürosu sizi bu şekilde arayıp borç için alacak için tehdit edebilir mi? Bu yasal mı?

Banka Borcu Nedeni İle Avukatın Sürekli Araması Yasal Mı?

Avukat borç takibi yapma yetkisi vardır. Ama bunu yaparken aile huzurunu bozmadan yapması gerekmektedir. Örneğin, kişinin eşi, asıl borçtan haberdar değilse ve banka avukatı da borçlu kişinin eşini arayarak bilgi verip hatta korkutuyorsa o zaman bu aile huzurunun bozulmasına neden olacaktır. Yine, borçlu kişi ile hiçbir ilgisi olmayan kardeş, anne baba hatta kuzenlere kadar arama yapılması ailenin özel ve gizli borçlarını ifşa anlamına geldiği için bu da kesin bir suç teşkil etmektedir. Bu yönde avukat ne derse desin borçlu kişi haklıdır. Avukat varsa bir takip ancak borçlu kişiyi telefonla arayıp gerekli bildirimleri yapabilir. Bunun dışında yapacağı aramaların yasal bir açıklaması olamaz.

Avukatlık Hukuk Bürosunun Mesaj Göndererek Taciz Etmesi

Avukatlık bürolarının bazıları, banka kredi kartı borçları, icra takibi, haciz takibi görevleri yaparlar. Yani kişi kredi kartı borcunu ya da ihtiyaç kredisi borcunu taksidini ödemediyse kredi borcu gecikmeye düşmüş ve avukatlık oldu ise o zaman avukatın araması yasal olacaktır. Ama sadece asıl borçluyu arayabilir. Bunun dışında, eşine, kuzene, anne babaya, uzak akrabaya ve aile fertlerine mesaj atması hukuki değil hatta suçtur. Bu aile saadetini direkt bozma anlamında değerlendirilip dava açılması bile söz konusudur.

Avukattan Gelen İcra Mesajları

Avukattan otomatik olarak gelen icra mesajları sizi rahatsız edebilir. Eğer avukat sizi sürekli arayarak ya da mesaj atarak rahatsız ediyorsa o zaman hemen gerekli kuruma bilgi veriniz. Hangi kurum ya da bankaya borcunuz varsa bankayı arayarak bu konuda rahatsızlığınızı dilekçe ile belirtin. Banka avukata müdahale etmediğini beyan ederse de yine dilekçeyi veriniz. Bunun yanında aynı şekilde avukatı da uyarıp artık buna son vermesi gerektiğini beyan edin. Buna rağmen halen devam ediyorsa o zaman, avukata da yazılı uyarıda bulunun. Bunun devam etmesi durumunda yargıya gideceğinizi beyan ediniz. Hatta bununla ilgili olarak yargıtay kararları olduğu da beyan edilmektedir. Bu noktada daha fazla bilgi için bir avukata da danışabilirsiniz.
Varlık Yönetim Şirketleri Borç Takibi Tahsili

Varlık Yönetim şirketleri sizi arayarak rahatsız edebilir.

1melek.com