Başhemşire Nasıl Olunur? Başhemşire Maaşları ve Görevleri

Hemşirelik mesleği en önemli meslekler arasında yer alır. Hastanelerde görmeye alışık olduğunuz hemşirelerin bulundukları pozisyona gelebilmeleri için birçok sınavdan ve eğitimden geçmeleri gerekir. Bununla birlikte nasıl ki hastanelerde bir başhekim pozisyonu var ise hemşireler için de bir başhemşire pozisyonu bulunur. Sorumlulukları son derece ağır olan başhemşireler son derece önemli görevlerle donatılan kişilerdir. Bu zor ve değerli meslek ile ilgili başhemşire nasıl olunur, başhemşire maaşları 2024 oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor.

Başhemşireler sağlık ocakları, hastaneler ve tıp merkezleri gibi kurumlarda hemşireleri yönetmekle sorumlu olan kişilerdir. Mesleki anlamda çok ciddi sorumlulukları olan bu kişiler bu pozisyona gelebilmek için çok ciddi sorumluluklar üzerlerine almaktadır. Başhemşire nedir sorusu da bu bakımdan sağlık sektöründe yer almak isteyen gençlerin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor.

Başhemşire Nedir?

Başhemşire sağlık kurumlarında çalışan diğer hemşirelerin yönetilmesinden sorumlu olan kişidir. Bu kişiler günümüzde artık Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü olarak farklı bir pozisyon ismi adı altında görevlerini yerine getiriyor. Son derece başarılı kişiler olan başhemşireler maaş ve görev bakımından diğer hemşirelerden biraz daha farklı bir konumda olabiliyor.

Günümüzde hemen her sağlık kurumunda görevli olan bir başhemşire bulunmaktadır. Başhemşireler yalnızca diğer hemşirelerin yönetilmesinden sorumlu değildirler. Aynı zamanda hasta bakım hizmetlerinin de kusursuz bir şekilde yürütülmesinden sorumludurlar. Son derece profesyonel bir şekilde çalışan bu kişiler bulundukları yere gelebilmek için alanlarında oldukça iyi eğitimler almak durumundadırlar.

Başhemşire Nasıl Olunur?

Başhemşire nasıl olunur sorusu hemşirelik mesleğine adım atacak olan her gencin merak ettiği konulardan biridir. Bu kişiler nasıl hemşire olunduğu konusunda bilgi sahibi olmak istediklerinde ilk olarak mesleki eğitimlerini başarı ile tamamlamak zorunda olduklarını bilmelidirler. Kişilerin kamu ve özel sektörde bulunan hastaneler de başhemşire olabilmeleri için birtakım gereklilikler bulunmaktadır. Ancak bu gereklilikler çalıştıkları hastaneye göre farklılık gösterebilir.

Devlet hastanelerinde başhemşire olarak gerekli sorumlulukları üstlenecek olan kişilerin mutlaka ebelik, hemşirelik, diyetisyenlik gibi bir sağlık kurumunun 4 yıllık fakültesinden mezun olma zorunluluğu bulunur. Bu kişiler ilgili sağlık bölümlerinden mezun olduktan sonra mutlaka eğitimlerinde tamamladıkları bir diplomaya da sahip olmalıdırlar. Başhemşire olabilmenin ön koşulu 4 yıllık sağlık kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmaktır. Özel sektörde ise hemşirelik bölümü mezunlarının başhemşireliğe gelebilmesi daha kolaydır.

Bununla birlikte özel hastaneler hemşirelik alanında deneyim talebinde de bulunmaktadır. Yani eğer bir özel hastanede hemşireyseniz ve başhemşire olmak istiyorsanız deneyiminizin bu iş için yeterli olmasına dikkat etmelisiniz. Üniversite hastanelerinde başhemşire olabilmek için ise mutlaka yüksek lisans mezunu olmanız gerekiyor. Bu konuda gerekli eğitimleri başarı ile tamamlamış olmanız ve çalıştığınız hastanede belli bir süre deneyim kazanmış olmanız son derece önemli detaylar arasında yer alıyor. (Özel hastanelerde hemşireler ne kadar maaş alıyor?)

Başhemşire Ne İş Yapar Sorumlulukları Neler?

Sağlık kuruluşlarında hem hasta bakım hizmetlerinin hem de hemşirelerin çalışmalarından sorumlu olan kişiler başhemşirelerdir. Bu hemşirelerin çalıştıkları sağlık kurumlarında birçok farklı görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. Bir başhemşirenin en önemli sorumluluğu şu şekilde sıralanabilir:

  • Başhemşire mutlaka yönettiği ekibe liderlik etmelidir.
  • Başhemşire kendi kurum politikalarına uygun hareket etmelidir.
  • Başhemşireler hastaların tedavisinin nasıl devam ettiğini takip etmelidir. Güvenilir ve sağlıklı bir şekilde bu tedavilerin sürdürülebilmesi için de çaba göstermelidir.
  • Ekibinde her zaman çalışan hemşirelere, ebelere ve yardımcı hizmetler personellerine kendini geliştirmesini sağlayacak ortam yaratmalıdır.
  • Hem kendisinin hem de ekibinin çalışmalarını koordine etmelidir.
  • Hastaların tedavi bakım ve temizlik işlerinin düzenli bir şekilde yürütüldüğünü kontrol etmelidir.
  • Hizmetler yerine getirilirken bir eksik ya da hata var ise bunların düzeltilmesini sağlamalıdır.
  • Tüm bu görev ve sorumlulukları ile başhemşireler oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hem özel hem de kamu hastanelerinde oldukça düzenli bir şekilde hizmet sunulmasını sağlayan başhemşireler bir hastanenin temel taşları arasında yer alır. Hemşireler arasındaki koordinasyonun sağlanmasında en önemli kişiler olan başhemşireler genel olarak kadınlar arasından seçilir. Ancak bu konuda kanunda belirli bir düzenleme bulunmamaktadır. Her ne kadar günümüzde erkeklerde başhemşire olarak görev yapabilse de genel olarak bu görevde kadın hemşireleri görebilmekteyiz.

Başhemşire Maaşları 2024

Başhemşireler, yüklendikleri iş yükü ve sorumlulukları itibariyle diğer hemşirelere göre yüksek maaş almaktadırlar. 2024 başhemşire maaşı ne kadar sorusunun cevabını merak eden birçok kişi bu konuda araştırma yapmakta. 2024 yılı başhemşire maaşları merak edilen konular arasında yer alıyor. Başhemşire maaşları diğer bütün mesleklerde olduğu gibi çalışılan kuruma ve edinilen deneyime göre farklılık gösterebiliyor. Çalışılan kuruma ve edinilen tecrübeye bağlı olarak değişebilen başhemşire maaşları 2024 yılı itibariyle ortalama olarak 40.500-65000 Türk Lirası aralığında değişkenlik göstermektedir.

Başhemşire pozisyonunda çalışanların deneyim yılına göre aldıkları maaşları içeren tablo:

YILLAR EN DÜŞÜK MAAŞ Ortalama Maaş EN YÜKSEK MAAŞ
4-6 Yıl 34.000₺ 42.500₺ 75.000₺
10-14 Yıl 32.400₺ 40.500₺ 65.000₺
15+ Yıl 37.600₺ 47.000₺ 85.000₺

 

Başhemşire Olma Şartları Nelerdir?

Başhemşire olmak isteyen kişilerin öncelikle belirtile eğitim şartlarını tamamlamış olması gerekir. Lisans mezunu olmak son derece önemlidir. Ancak hemşirelik bölümü mezunu olma şartı aranmıyor. Sağlık alanında 4 yıllık bir fakülte bitirmiş olan kişiler başhemşire olabilmektedir. Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü olarak ismi değiştirilen bu pozisyona genel olarak ebe, hemşirelik ve diyetisyenlik bölümlerinden 4 yıllık olarak mezun olan kişiler getirilmektedir.

Başhemşireler komite, konsey ve yönetim kurulu toplantılarına bir üye olarak katılmak durumundadır. Görevleri normal mesai saatleri dışında da devam eder. Hem mesai saati dışında hem de resmi tatil zamanlarında gözetmen hemşire başhemşirenin görevlerini yürütmek durumundadır. Başhemşireler seçilirken kendi alanlarında en az 5 yıl deneyimi olanlar arasından seçilmektedir. Bu nedenle de başhemşire olmak isteyen kişilerin mutlaka deneyim kazanmaya önem vermesi gerekir.

Başhemşire Forması

Bir başhemşire görevde bulunduğu süre boyunca başhemşire formasını giyer. Başhemşire forması genellikle lacivert forma üzerine beyaz yaka ve kol kısımlarında beyaz çizgiler olan, beyaz düğmeli bir iş formasına verilen isimdir. İnternet üzerinde çoğu satıcı tarafından satılan bu formaların farklı çeşitlerde yaka kısımları da bulunmaktadır. Çoğu yerde uygun bedenleri bulunan bu formalar görev süreleri boyunca başhemşireler tarafından giyilmekte ve formayı giyen görevlinin bir başhemşire olduğunu belirlemektedir.

 

1melek.com