Battani Kimdir, Kısaca Hayatı

Battani Kimdir? Asıl adı Ebu Abdullah Muhammed bin Cabir bin Sinan er-Rekki es-Sabi el-Battani’dir. 858 yılında Şanlıurfa sınırları içerisinde olan Harran’da dünyaya gelen Battani, döneminin en büyük matematikçi, astrolog ve astronomi üstatlarından biridir.

Battani kimdir sorusunu yanıtlarken elbette ki Battani’yi bu kadar değerli kılan şey hiç kuşkusuz Güneş yılını bugün ki hesaplamaları ile en doğru şekilde ortaya koyan kişi olmasıdır. Zira Battani, Güneş yılı hesaplamalarını yaparak, bir yılın tam 365 gün, 5 saat, 46 dakika, 24 saniye olduğunu hesaplamış ve bunu tüm dünyaya sunmuştur. Bu noktadan sonra artık kendisinin gerçekten de bu alanda önemli bir dahi olduğu görülmüştür.

Battani Kimdir? Bilime Etkileri

Battani kimdir sorusunun yanıtı dışında yaptığı çalışmalar ve bu çalışmaları kaleme aldığı Zij adlı eseri sayesinde, dönemin önemli bilim adamlarını tesiri altına almış ve etkilenmelerini sağlamıştır. Bunlardan biri de Astrolog ve gök bilimci Johannes Kepler olmuştur. Keplerin yanı sıra ünlü simyacı Tycho Brahe de ondan etkilenmiş ve çalışmalarını Battani ekseninde ve onun ilmi, bilgileri eşliğinde oluşturmuştur.

Battani Kimdir, Kısaca Hayatı
Battani Kimdir, Kısaca Hayatı

İslam da burçların yeri var mı? Merak ediyorsanız: İslam’da Burçlar

Ünlü bilim adamı Kopernik de ondan önemli ölçüde etkilenmiştir. O da Zij adlı eseri tam 700 yıl sonra okumuş ve her anlamda ondan etkilenmiştir. Bu yüzden aslında eserlerini bilerek ya da bilmeyerek aynı çizgide oluşturduğu da söylenir. Hatta bazı noktalarda, noktası virgülüne kadar aynı cümlelerin alınmış olması, sanırım bir tesadüfün çok ötesini temsil ediyordu.

Günümüzde, modern çalışmaların bir kısmı onun adı ile anılmakta ve hatta Ay’ın keşfedilen bölgelerinden birine de onun adı verilmiştir. Suriye’de vefat eden Battani, Arap dünyasını da etkilemeyi başarmış ve burada da sayısız çalışmaları ile takdir toplamıştır. Aslında onun bu kadar önemli bir kişilik olacağınız Harran halkı bilmemiş ve onun üzerinde pek de durmamıştı. Belki de o zamanlar Harran’ın daha çok siyasi konulara değindiğinden olabilir.

Gök kürenin boyutu, şekli ve hareketleri üzerinde de halen bilimsel olarak teyide muhtaç bilgileri ve araştırmaları bulunan Battani, bu hikmete nasıl ulaştığı bilinmez ama gerçekten de çok büyük bir bilim ve ilim adamı olduğunu göstermiştir. Battani kimdir sadece astroloji alanında değil matematik, Cebir ve Trigonometri kavramlarına da ilgi duymuş, bunlar üzerinde araştırmalar yapmıştır.

Yorum yapın

1melek.com