Beden Dili Nasıl Anlaşılır? 2022

Beden Dili Nasıl Anlaşılır? Bazen karşımızdaki insanın konuşmadan da pek çok şey anlatabildiğini gözlemlemişizdir. Bu anlatıların başında Beden Dili gelmektedir. Beden dili öylesine kuvvetlidir ki karşımızdaki insan yalan mı söylüyor, tedirgin mi, ürkek bir insan mı bize bunları gözlemlerimiz sayesinde aktarabilir. Keza karşımızdaki insana özgüvenli olduğumuzu gösterebilmek için de sık sık başvurduğumuz yöntem beden dilidir.

Kadın ve erkekte beden dili farklı mıdır?

Peki, karşımızdaki insanın konuşmadan bize neler aktarabileceğini nasıl anlayabiliriz? Beden dilini Anlamak için tıpkı yabancı dil öğreniyormuş gibi bazı kavramları bilmek gerekir. Kadın ve erkekler birbirlerinden oldukça farklı canlılar oldukları için burada da bir ayrım söz konusudur. Kadınlar daha feminen bir beden dili sergiler aynı durum erkeklerde daha maskülendir. Pek çok kişisel gelişim kitaplarında da sık sık bahsedilen bu detayları aşağıda ele aldık.

Kadınların en sık sergiledikleri 5 beden dili

 1. Ellerin duruşu: Özellikle çekingen kadınların sık kullandığı beden dilidir. Karşısındaki kişiyle göz teması kuramayan kadınlar dikkatleri ile kendisini ele verirler. Aynı şekilde karşınızdaki kadını sinirlendirecek bir davranışta bulunduysanız yahut kadın gergin ise elleri masanın üzerinde ritim tutabilir.
 2.  Vücudun duruşu: Karşınızdaki kadın size dönük duruyorsa bilmelisiniz ki size karşı ilgi duyuyor. Şayet vücudu sizden tarafa değil ise sizinle ilgilenmediğini anlayabilirsiniz. Bu durumda ilgisini çekecek bir konu bulup yönünü size doğru çevirmeyi başarabilirseniz düşüncelerinde bazı değişikliklere yol açabilirsiniz.
 3.  Mimikler: Kadınlar hoşlandıkları kişiye karşı farklı yüz ifadesi sergilerler. Eğer ki kadın elini çenesine koymuş sizi ilgiyle dinliyor ise? Sizin de aynı şekilde kendisiyle ilgilenmenizi, hoş sözler söylemenizi istiyor olabilir.
 4.  Taklit: Eğer karşınızdaki kadın hareketlerinizi, mimiklerinizi taklit ediyor ise? bilmelisiniz ki ilgi alanına girmişsinizdir.
 5.  Yalan söylerken takındığı Beden Dili. Karşınızdaki kadına her ne kadar güvenmek isteseniz de şüphelendiğiniz bazı durumlarda yalan söylediğini anlamanız gerekebilir. Yalan söyleyen insanlarda ellerin çok kullanıldığı gözlemlenmiştir. Kadınlarda da durum benzerdir. Elini burnuna götürüyorsa, saçıyla her zamankinden daha fazla oynuyorsa yalan söylediğini düşünebilirsiniz.

Erkeklerin en sık sergilediği 5 beden dili

 1.  Kaşlar: Karşınızdaki erkek sık sık kaşlarını yukarı kaldırıyorsa sizinle ilgilendiğinden bahsedebiliriz.
 2.  Gömlek, kravat, pantolon düzeltme. Erkeklerin karşısındaki kadının ilgisini çekebilmek, beğenisini kazanabilmek için sık başvurduğu yöntemlerden biridir. Eğer bir erkek sizinle her karşılaştığında üzerindekilere çeki düzen veriyorsa ilgi alanına girdiğinizi söylemek çok zor olmaz.
 3.  Dik duruş: Kadınlar kendisine güveni olan erkekten hoşlanırlar. Bunun farkında olan pek çok erkek beden dili olarak hoşlandıkları kadının yanında omuzları dik durur. Yüz ifadesi kendinden emin bir tavır sergilerler.
 4.  Erkeklerin sakallarıyla oynaması. Sakallarıyla sık sık oynayan erkeğin karşısındakini etkisi altına almaya çalıştığını söyleyebiliriz.
 5.  Yüzüne dokunması: Bir erkek sizinleyken sık sık yüzüne dokunuyorsa belki de çoktan ilgi alanına girmişsinizdir.

Beden Dili Avantajları​

Beden Dili Avantajları​

İletişimde kullanılan en önemli yollardan biri olan ve sözsüz iletişim olarak adlandırılır. Son zamanlarda adeta bir bilim dalı gibi incelenen insan vücudunun hareketleri beden dili kullanımı şeklinde hayatımıza girmiştir. (Beden Dili Uzmanı Nasıl Olunur?)

 • Beden Dili ; Kendimizi ifade etmeyi fazlasıyla kolaylaştırır
 • Karşınızdaki insanı çok daha kolay anlayabilmenizi sağlar
 • Konuşmanıza bütünlük katarak, sözlü iletişimi destekler
 • İletişim kurduğunuz kişilerin bilinçaltı ile ilgili öngörünüzü arttırır
 • Karşınızdaki kişinin hareketlerini daha iyi analiz ederek nasıl davranacağınıza yönelik en uygun planı seçebilirsiniz.
 • Sizi her zaman bir adım önde tutar
 • Konuşmanızı en iyi şekilde tamamlar, kurduğunuz iletişime çeşitlilik katar.
 • Toplantı ve görüşmelerde rakiplerinizden daha belirgin olarak avantajlı bir konuma gelirsiniz.

Vücut Dilini ve Yüz İfadelerini Anlama

Karşınızdaki insanları daha iyi anlamak, konuşmaya başlamadan önce! Onlar hakkında bazı bilgileri birkaç dakika içinde öğrenmek fikri kulağa nasıl geliyor?
İlk duyduğunuzda çok büyük bir avantaj gibi gelen bu durum, beden dilinin size sunduğu minik tüyolarla bazen de dezavantaj haline gelebilir. Tabii ki doğru yorumlanmazsa…
İletişim bilindiği gibi sözlü ve sözsüz iletişim olarak ikiye ayrılır. Beden duruşuna Postür adı verilirken hareketlerle bu duruşun desteklenmesine ise Gestür denir.
Bu nedenle doğru bir imaj için; Postürünüz de Gestürünüz de düzgün olmalı.
Sözlü iletişimde konuşma sanatı içinde kelimelerin egemenliği saltanat sürer. Sözsüz iletişimde aynı pozisyonda olan sadece istem dışı yaptığımız hareketler, yani vücudumuzun kendine has dili. Eğer bu istem dışı hareketlerinizi bilinçli bir şekilde kullanabilirseniz! Özellikle iş dünyasında beden dilini okuyabilmek, sizi diğer insanlardan ayıran çok önemli bir özellik olacaktır.

Bunu kim istemez ki öyle değil mi?

1melek.com