Beyaz Yakalı Nedir?Beyaz Yakalı Kimlere Denir?

İş hayatına giriş yapacak kişi kavramsal yakaları iyi bilmelidir.Bu nedenle beyaz yakalı nedir ile birlikte mavi ve sarı yakalı da nedir sorusunun cevabını öğrenmelidir.İş hayatında üç yaka türü vardır: Beyaz yaka, mavi yaka ve sarı yaka. Sarı yakanın diğer adı altın yaka olarak bilinir. Tüm bu yaka çeşitleri yaptıkları iş olsun çalışma ortaları olsun birbirlerinden ayrılırlar. Bu nedenle meslek seçimi yaparken size en çok hangi yaka türü uyuyorsa onu seçmeniz iyi olur.

Beyaz Yaka

Bu yaka türündeki insanlar beden güçlerinden çok zihinsel güçleri ile çalışan masa başı faaliyet gösteren meslek gruplarıdır. Yani yönetici grubundan memur grubuna kadar olan tüm meslek türleri beyaz yakalıdır. El emeğine çok önem vermeyen zihinsel olarak çalışan ve teknolojiyi aktif olarak kullanan bir meslek grubudur.Beyaz yaka meslek türleri için; mühendislik, yöneticilik, laboratuvar, AR-GE, bakım, onarım, depolama gibi daha onlarca meslek türü örnek olabilir.

Beyaz Yakalılar
Beyaz Yakalılar

Öğretmen ve Hemşire Beyaz Yakalı mı?

Hemşireler ve öğretmenler de aynı doktorlar,mühendisler,bankacılar,muhasebeciler,avukatlar gibi beyaz yakalı sınıfındadır.Kısacası istisnalar hariç tüm memur sınıfında yer alanla beyaz yakalı olarak tarif edilir.

Beyaz Yaka Maaşları

Beyaz yakalılar olarak tabir edilen idareci,yönetici ve memur sınıfı maaşları kamudan özel sektöre kadar fazlaca değişiklik gösterir.Günümüz itibariyle en düşük memur maaşı 4 bin TL’dir.Bu da gösteriyor ki en düşük beyaz yaka maaşları kamuda belirtilen bu sayı aralığındadır.

Mavi Yaka Nedir?

Mavi yaka çalışanları genellikle bedensel güçlerini kullanarak maaş alan kişilerdir. Mal veya hizmet üretimi gibi el emeği geren işler mavi yakalıların uzmanlık alanıdır. Aynı zamanda tezgah başında çalışan kişilerde bedensel gücü zihinsel güçten fazla kullandığı için mavi yakalı sınıfına girerler. Mavi yakalılar sadece maaş ile değil yevmiye, saatlik ücret, parça başına gibi ücretlendirme yöntemleri ile de para kazanabilirler. Ancak ustabaşı, amir gibi meslek grupları planlama yaptıkları için zihinsel gücü daha çok kullanırlar. Bu nedenle bedensel güç kullanarak çalışsalar bile mavi yakalılar sınıfına girmezler.

Beyaz Yakalı
Beyaz Yakalı

Mavi ve Beyaz Yakanın Farkları ve Benzer Yönleri

Her meslek grubunda farklılıklar ve eşit haklar söz konusudur. Bu nedenle beyaz yaka ve mavi yaka arasında farklılar vardır. Ayın zamanda benzerlikler ve eşitlikler de söz konusudur.

 • Mavi yaka işçi sınıfını, beyaz yaka ise ofis çalışanları olarak bilinir.
 • Onları farklı kılan şey kullandıkları güçler. Beyaz yakalılar zihinsel, mavi yakalılar bedensel güç kullanır.
 • Neden mavi yaka olduğunu açıklamak gerekirse işçi sınıfının kıyafeti çabuk kirlenebileceği için mavi denilmiştir.
 • Aynı şekilde beyaz yaka olmasının sebebi ise ofis çalışanlarının üstlerini kirletecek bir iş yapmıyor olmaları söylenebilir.

[geo_ad]

 • Mavi yakalılar genelde ayakta ve ara sıra dinlenerek çalışıyor, ancak beyaz yaka ofis ortamında oturarak çalışıyor.
 • Beyaz yakalıların kıyafet kuralı yok ancak görünüş açısından derli toplu bir şekilde olmalı.
 • Mavi yakalılar ise isterse spor giyebilir. Bu tamamen onların tercihi.
 • Beyaz yakada mavi yakada haftada 45-66 saat arası çalışabilir. Bu nedenle ikisi eşittir.
 • Kanuna göre beyaz yaka ve mavi yaka birbirine eşit. İki yaka türü de sendikaya bağlı olarak çalışabilme hakkına sahip.

Göründüğü gibi iki yaka arasında hem fark hem de benzerlikler vardır. Ancak ikisi de her şeye rağmen eşit haklara sahip. Finans konularında da farklılıklar olabilir.

Sarı Yaka Nedir?

Sarı yakalılar grubu beyaz yakanın üstüdür. Yani beyaz yakalılar grubundan daha çok tecrübeye ve deneyime sahip, daha iyi eğitim almış kişiler olarak bilinirler. Örneğin beyaz yaka olarak birinin işinde kendini geliştirmesi ve kendi iş yerini açması beyaz yakadan sarı yakaya geçmesini anlatır. Veya hiç şirket açmıyor sadece şirket içinde normal bir çalışandan yönetici konumuna getiriliyorsunuz.

Sarı Yakalıların Özelikleri

Yaka gruplarının kendine göre olması gereken özellikleri vardır.

İşte bunlarda sarı yakalıların özellikleri;

 • Lider
 • Yol gösterici
 • İyi eğitimli
 • Tecrübeli
 • Deneyimli
 • Bilgi üretimi yapabilme

Bunlar gibi daha birçok özelliğe sahip olan sarı yakalılar iş dünyasında en önemli kişiler olarak gösterilirler.

[geo-post id=”5407″ label=”Önerilen Yazı”]

İmaj Kaynakları:

Yorum yapın

1melek.com