Bosnalı Mestan – İbretlik Peygamber Sevgisi

Bosnalı Mestan: Bosna’nın o eşsiz coğrafyasında, her köyün bir hikayesi, bir karakteri vardır. İşte, köyün delisi Köyü’nün en renkli kişiliği: Mestan. Onu anlatmak için kelimeler yetmez, çünkü Mestan, içimizdeki en yürekli ve en gönüllü insanlardan biri.

Bosnalı Mestan Hayatı PDF

Bosnalı Mestan’ın Hayatını sesli dinlemek için aşağıdaki play butonuna basın.

Bosnalı Mestan – İbretlik Peygamber Sevgisi

Köyde meşhur Mestan diye bilinen bu eşsiz insan, içkisiyle tanınır. Mestan’ın sarhoş olmadığı bir zaman dilimi olmazdı. İçkiye olan ihtiyacı geldiğinde, köyün ileri gelenlerini kapısını çalar her zaman bir çözüm bulunur, içki içer ve Mestan, gönül rahatlığıyla gecesini geçirir.

Mestan, köyün yarı delisi olarak sayılır aynı zamanda en çok içen insanıdır. Kimse ona karışmaz çünkü Mestan, kendi halindedir. Kötülük yapmaz, kimsenin kalbini kırmaz. Sadece içki sevgisi vardır. Her ne kadar içmesi ve ardından coşkuyla Naralar atması köylüleri rahatsız etse de, kimseye zarar vermezdi. Hiç bir insanı incitmezdi Bu yüzden köy halkından kimse ona kızmazdı.

“Her köyün bir delisi vardır” derler ya, işte bizim köyün delisi Mestan. Bir gece, bir rüya görür. Bu rüyada, Fahri Kainat Efendimiz, Muhammed Mustafa Aleyhisselam, Mestan’ı ziyaret eder. Bu anı unutmak mümkün değil. Rüyasında Efendimiz Aleyhisselam Mestan’ın şöyle iki yakasını tutarak birleştirir. Ona şu sözleri söyler: Mestan daha ne zamana kadar gafil olacaksın, Mestan daha ne zamana kadar içmeye devam edeceksin, Mestan daha ne zamana kadar kendine yanlış yapacaksın. Mestan rüyasında der ki Allah’ın Peygamberi bana bir emrin var mı? Mestan çok etkilenir heyecanlanır ağlamaya başlar rüyasında. Der ki bana bir emrin bir arzun var mı?

Peygamberimiz, ona bir emir verir. Rüyasında, “Mestan, seni bekliyorum. Medine’ye gel” der. Mestan, bu rüyadan büyük bir etkiyle uyanır.

Medine‘ye gitmek için Mestan’ın ne parası vardır, ne de yolu. Sabahın erken saatlerinde yanakları al al olmuş, gözlerinde büyük bir heyecanla köyün muhtarına gider. Muhtar Mestan’ın sadece içki alabilmek için bu hikayeyi uydurduğunu ve ondan para almak istediğini düşünmüştür. Başına bela olmaması için cebinde bulunan parayı Mestan’a verir. Mestan köydeki tüm evleri tek tek dolaşır Medine’ye gitmek için herkesten para talep eder bu konuda kendisine yardım etmelerini istedi. Aradan biraz zaman geçer ve Mestan elindeki paranın Medine’ye gitmek için yeterli olmadığını anlar. Yeniden muhtara giderek ona elimdeki para yetersiz üstünü sen tamamla der.

Kendisini Medine’ye götürmez ise damını taşını yakarak köyü yakacağını söylemiştir. Mestan’ın şerrinden korkan muhtar durumun ciddiyetini anlayarak dört beş ineğini satıp Mestanla birlikte hacca gitmeye karar verir. Hac kafilesine katılmak için yola çıkarlar. Mestan, Medine’ye ayak basar basmaz, Peygamberimizin mezarına yönelir. Orası onun için cennet bahçesidir. Bekçiler ve görevliler, Mestanın yarı deli olduğunun farkına vararak ona müdahale etmediler.

Günler geçer, Mestan yeşil kubbenin yanından ayrılmaz. İnsanlar ona yemek getirir, ama o yemez. Sadece bir hurma, bir Zemzem suyu kabul eder. Birkaç gün boyunca ağlar, sadece Peygamberimize Salat-ü Selam getirir. Kendisi ile gelen köylüler, otelde kalanlar gelir, meydanı Mestan’ı görmek için doldurur. Sürekli ağlıyor ve devamlı efendimize salat ve selam getiriyor. Sonunda, görevliler Mestan’ı götürmeye karar verir. Görevliler onun bu halini anlayış ile karşılayarak iyimser ve nazik bir ton ile davrandılar.

Bosnalı Mestanı tutarlar kollarından hadi çık buradan artık yeter. Mestan birden ellerinden kurtulur peygamberimizin kabrine doğru koşar. Muhammed’im der Aleyhisselam sen beni çağırdın buraya geldim ama beni buradan çıkarıyorlar beni bırakma kurbanın olayım diyerek bağırmaya başlar. son nefesine kadar sevdiği insanın yanından ayrılmak istemez. Görevliler tekrar kollarından tutarlar Ancak Mestan yere yığılır, telaşlı bir şekilde oradakiler ne olu derler. Bakarlar ki mestan ölmüştür. Oradakiler hemen kalp masajı yapmaya başlar, fakat mestan sevdiği insanın yanında son nefesini vermiştir.

Bosnalı Mestan isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Bosnalı Mestan – İbretlik Peygamber Sevgisi konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.


1melek.com