Cuma Günü Önemi – Özellikleri ve Faziletleri

Cuma günü faziletleri nelerdir? Müslümanlar için en faziletli gün olan bu cuma gününün ehemmiyeti ve faziletlerini sizler için araştırarak bir araya getirdik.

Cuma gününün önemi nedir konulu yazımızda bu mübarek gün hakkında bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Bu yazımızda cuma günü önemi, Cuma günü hususiyetleri ve cuma günü faziletleri hakkında pek çok bilgiye bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Cuma Gününün Önemi

Cuma

Allah (c.c.) Hz. Musa’ya (a.s) cumartesi, Hz. İsa’ya (a.s) pazar, ve en faziletli gün olan Cuma gününü de Hz. Peygamber Efendimiz’e (s.a.v) mübarek kılmıştır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) dedi ki  “Güneşin doğmuş olduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. O gün Hz. Adem (a.s) yaratıldı ve cennete konuldu. O gün cennetten çıkarıldı ve kıyamet de ancak o gün kopacaktır”  (Müslim)

Cuma günü

“Sizin en faziletli gününüz Cumadır” ( Ebû Dâvûd) buyurarak bu günün önemini ve faziletini bizlere bildirmiştir.

Cuma Günü Faziletleri

Cuma günü

Ebû Sa‘îd el-Hudri’den rivayetle bir hadiste şöyle buyurmuştur: “Bir kimse cuma gecesinde Kehf Sûresi’ni okursa, Allah (c.c.) o kimse ile Kabe arasını nur ile aydınlatır.” (Darimi 3729)

Yine buyrulmuş ki  “Her kim Duhan Suresini Cuma gecesinde okursa, günahları bağışlanır.” (Tirmizi)

Yine buyrulmuş ki  “Her kim Duhân ve Yâsîn Sûrelerini Cuma gecesi okursa, sabaha affedilmiş olarak girer.” (Beyhaki)

Cuma günü bol bol salavat getirmenin önemini şöyle açıklamıştır: “Cuma gecesi ve günde ve gününde bana bol bol salavat getirin. Zira sizin salavatlarınız bana arz edilmektedir.”(Tebarani)

Tövbe etmek peygamberlerin ümmetlerine çokça  tavsiye ettiği bir husus, bu konuyu Peygamber Efendimiz’de (s.a.v) sık sık hatırlatmıştır.

Duaların kabule yakın olduğu Cuma gecesi, ve gününün istiğfar bakımından da ayrı bir önemi vardır. Bu konuyla ilgili  “Seyyidü’l-İstiğfâr” olarak bilinen tövbe duasının yapılması Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından önemle bildirilmiştir.

Allah biz kullarına lütf ettiği, armağan ettiği bu bayramı ve bu günün anlam ve önemini kavramak ve bu Cuma gününün önemini kavrayıp bunu elde etmek için çalışan Müslümanlardan oluruz inşallah.. Cuma günü faziletleri konusunu yaşayanlardan oluruz inşallah..

Cuma Günü Yapılan İbadetler hakkında bu yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Cuma Günü Hakkında Öğütlerini okumak için bu makalemize göz atabilirsiniz.

“Cuma Günü Önemi – Özellikleri ve Faziletleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın

1melek.com