Depresyondan Kurtulmanın Yolları

Depresyondan Kurtulmanın Yolları . Eğer depresyon halinde olduğunuzu düşünüyorsanız ve depresyondan kurtulmak için bazı yollar arıyorsanız? Bu makale tam size göre. Fakat depresyonunuz ileri seviyeyse bunun için psikoloğa başvurmanızı öneririz. Şimdi gelelim depresyondan kurtulmanın 5 yoluna. Bu yolları uygulayarak depresyondan kurtulmanızı planlıyoruz. Hadi başlayalım…

Depresyondan Kurtulmanın Yolları

Şimdi sizler için özenle hazırladığımız şu maddeleri dikkatlice okuyun. Sonrasında kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Spor yapmak

Spor yapmak

Depresyondan kurtulmanın 5 yolu maddelerimizin ilki spor. Eğer spora ayıracak vaktiniz olmuyor mu? Yada spor yapacak enerjiyi hissetmediğiniz içinmi yapmıyorsunuz? Düzenli olarak yaptığınız bir spor mutlaka olmalıdır. Eğer depresyon halinde hissediyorsanız ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız? Spora başlamak size çok iyi gelecektir. Tabi spor yapmanıza engel teşkil edecek bir sağlık sorununuz yok ise…

Sabahları uyandığınızda kahvaltıdan sonra yapacağınız hafif bir yürüyüş size iyi gelecektir. Sabah güneşini görmenizi, temiz oksijeni hissetmenizi sağlayacak. Bu oksijen sizin zihninizi açarak daha olumlu düşünmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda, eğer sahilde yürüyüş yapmak gibi bir imkanınız varsa! sizin için denizi görmek çok daha faydalı olacaktır. Çünkü denizi görmenin ve dalga seslerini duymanın insanda yatıştırıcı bir etkisi vardır. Sahilde yürüyüş yapma imkanınız yok ise bile yeşillikli alanları tercih etmenizi öneriyoruz. Ne kadar doğa, o kadar yaşam.

Spor yapmak hem vücudunuza hem de ruhunuza iyi gelecektir. Sağlığınız artacak ve sağlığınız arttıkça kendinizi daha dinç hissedeceksiniz bu da psikolojinizi olumlu etkileyecektir. Aynı zamanda yürüyüş yaparak açık havada faaliyet göstermiş olursunuz. Ve sabahın oksijeni ile ruhunuzu tazelediğiniz için zihninizi sakinleştirmiş olacaksınız. Bu da sizin depresyondan çıkmanız için en önemli maddemiz olacaktır.

Kendinizle Zaman Geçirin

Kendinizle Zaman Geçirin

Depresyondan kurtulmanın yolları maddelerimizin ikincisi kendinizle zaman geçirmek. İnsan dışarıya sosyal ve sosyalleştikçe de içeriye asosyalleşebilen bir varlıktır bazen. Dışarıdaki arkadaşlarımız ile saatlerce zaman geçirir ve saatin nasıl geçtiğini anlamayız bazen. Bazen de işimiz ile o kadar meşgulüzdür ki sabahtan akşama kadar durmadan çalışırız. Bu da yetmezmiş gibi akşam eve iş götürüp saatlerce de evde işimiz ile zaman geçirir tüm günümüzü ona harcarız. Fakat kendimizle zaman geçirmeyerek kendimize yabancılaşırız. Her şeye ve herkese ayıracak saatlerimiz var kendimize ayıracağımız birkaç saati boşa zaman geçirme eylemi olarak algılarız. Bu da bizi depresyon haline sürükler.

Kendi kendimize oturup düşünmekten korkarız bazen. Tek başımıza bir kafeye oturmaktan çekiniriz, sinemaya gitmek için ikinci kişiyi ararız hep. Sessiz sakin bir yerlere gidip tek başınıza kafa dinlemeyeli ne kadar zaman oldu mesela? Ne hissettiğinizi ne istediğinizi neler yaşadığınızı yani hayatınızı düşüneli kaç hafta oldu veya kaç ay kaç yıl? Geleceğinizi planlayalı geçmişiniz ile kıyaslayıp kendinizi fark edeli ne kadar süre oldu?

Kendinize yabancılaşmayın. Çünkü kendinize yabancılaşırsanız siz artık siz olmazsınız. Farklı bir insan olursunuz. Farklı biri olmak her zaman kötü değildir bazen değişmek ve gelişmek bizler için güzel şeylerdir. Fakat bu farklılaşmayı olumlu yönde ve bilinçli olarak yapmalıyız. Eğer kendinize yabancılaşırsanız bu savruk bir düzensizlik katacaktır size ve bu sizi depresyona sokacaktır. Ve siz depresyondan çıkmak istiyorsanız, kendinizi dinleyin.

Tek başınıza bir şeyler yapmayı öğrenin. Tek başınıza restorana gidip yemek yemeyi veya sahilde oturup kendinizi düşünmeyi. Kendi kendinize yetmeyi öğrendiğiniz zaman ! Mutlu olmak için kendinizden başka kimseye ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz. Zaman geçtikçe kendinizi mutlu edebilmeyi başaracaksınız. Bu da kişisel gelişiminiz açısından size çok şey katacar.

Deneyimlerinizi Arttırın

Deneyimlerinizi Arttırın

Depresyondan kurtulmanın yolları maddelerimizin üçüncüsü deneyimlerinizi arttırmanız. Depresyondan çıkartmaya yarayacak diğer bir madde ise deneyimlerinizi arttırmanızdır. Bu her konu için geçerli olabilir. Burada amacınız, kendinize yeni şeyler katarak farklı şeylerle ilgilenip algınızı genişletmektir. Sizi depresyona sokan düşünce ve durumdan başka şeylere odaklanmanızı sağlamaktır.

Bu deneyim olayını her konuda uygulayabilirsiniz. Eğer daha önce mutfakta denemediğiniz değişik tatlı tarifleri bulursanız bunu deneyebilirsiniz. Bu deneyimlerinizi arttıracağınız şeyler sizin ilgi alanınız ile alakalı olmak zorunda değildir. Mesela mutfağa geçip tatlı yapmayan bir insan olsanız bile yeni tatlı tarifi deneyebilirsiniz. Böylece ilgi alanınız dışında olan farklı bir şey yapmış olacaksınız. Hem de o sırada yeni bir şeye odaklanmak size iyi gelecek. Tatlınızın güzel olması size başarı hissi vererek iyi hissetmenizi sağlayacak ve bu sayede kendi yaptığınız tatlıyı yemiş olacaksınız.

Başka örnekler de verecek olursak, kendinize yeni hobiler bulmaya çalışın. Kitaplara göz gezdirin, araştırmalar yapın veya astronomi ile ilgilenin. Basketbola başlayın futbol maçı seyredin veya tiyatroya gidin. Farklı türlerde filmler izleyin, yürüyüşe çıkın veya yabancı dil öğrenmeye yoğunlaşın. Yeni bir dil öğrenmeye çalışın ya da yabancı diliniz varsa o dili daha da geliştirmeye odaklanın. İş deneyiminizi arttırın çalışmayı bıraktıysanız yeni işlere girin veya koleksiyon yapmaya başlayın. Mutlaka yeni deneyimler katın kendinize. Her günü yeni şeylerle geçirmeye çalışın. Psikolojik Çöküntüden Kurtulmak İçin Öneriler – 1memur

Yeni Yerlere Gidin

Yeni Yerlere Gidin

Depresyondan kurtulmanın yolları maddelerimizin dördüncüsü yeni yerlere gitmek. Bazen bulunduğumuz şehirden kaçmak gitmek isteriz. Her şeyden uzaklaşmayı isteriz veya uzun tatil planı kurar onun hayaliyle yaşarız aylarca. Bir yıl sonra şuraya tatile gideceğim 1 ay dönmeyeceğim kafa dinleyeceğim deriz ve bir yılın sonundaysa gitmeyiz, erteleriz.

Size bahsetmek istediğim şey uzun vadeli bir zamanda yeni yerler görmeniz olacaktır. Bu görme işlemi için aylarca beklemeyin zaman ve imkan var ise harekete geçin. Eğer iş imkanınız sıkıntı çıkartmayacaksa veya maddi açıdan zorlanmayacaksanız? Bir hafta sonu size yakın olan bir şehre gidin oranın sokaklarında gezin, çarşısından süs eşyaları alın mesela. Gezilecek tarihi alanları var ise oralara göz gezdirin. Kendinizi bilmediğiniz bir şehirdeki yollara teslim edin. Dertlerinizi sıkıntılarınızı o sokakta bırakın mesela.

Eğer bu sıralarda başka bir şehre gidecek durumunuz yoksa bile kendi şehrinizi keşfedin. Eminim ki dikkatinizden kaçan bir yer, bir mekan bir sokak vardır. Bu şehirde gezilecek bir yer yok diye düşünmeyin. Çıkın ve yeni yerler keşfetmeye çalışın. Bu amaçla yola çıktığınızda ve iyi bir gezginlik yaptığınızda emin olun ki yeni bir şeyler keşfedeceksiniz.

Geçmişi Bir Kenara Bırakın

Geçmişi Bir Kenara Bırakın

Depresyondan kurtulmanın yolları maddelerimizin beşincisi ve en önemlisi geçmişle yaşamamak. Hepimiz bazı hatalar yaparız. Bazılarını düzeltebilirken bazılarını düzeltemeyiz. Hepimizin hayatından çıkartmak zorunda olduğu bazı insanlar olmuştur. Hepimizin, çok sevdiği biri ile arasında ölüm girmiştir. Birçok insan işinden, ailesinden, sevdiklerinden, parasından veya sağlığından bir şeyler kaybediyor her gün. Kötü şeyler yaşıyor, sevgilisi veya eşi tarafından terkediliyor, ihanete uğruyor.

Hiçbirimizin hayatı mükemmel değil, hepimizin hayatında birçok pürüz var, herkesin içinde yaralar var mesela. Geçmişe dönüp bakınca utandığı bir geçmiş veya hüzünle özlediği insanlar olanlar var. Veya aklına hataları gelenler, kırgınlıkları veya değiştiremediği şeyler gelenler…

Yaşadıklarımızdan mutlaka dersler çıkartmalı ve hatalarımızı anlayıp, gelecekte tekrar etmemelerini sağlamalıyız. Yaşadığımız kötü şeyleri unutmamalıyız ve bundan çıkarttığımız olumlu tecrübeleri yarınlarımıza entegre etmeliyiz. Fakat bu demek olmuyor ki dünkü hatamızı bugün de yüzümüze vuralım, hayattan umudumuzu keselim. Sevgilimiz biz terk etti diye aşktan ümidi kesmek yanlıştır. Bir insan bizden uzaklaştı diye kendimizden uzaklaşmak bize ve hayatımıza yaptığımız en büyük kötülüklerden olur.

Bizler insanız ve insanlar bazı hatalar yapar, hayatlarına birilerini ekler veya çıkartırlar. Başarısız olurlar, tekrar tekrar yere düşerler, bazen akıllanmazlar. Aynı hatayı tekrar tekrar yaparlar ve daha sonra derin bir pişmanlık deresinde boğulmayı hisseder. Peki ya neden? Çünkü insanız. Beşeriz.

Hatalar yapmadan hayatı öğrenemeyiz. Düşmeden kalkabilmenin ne kadar güçlü olduğunu anlayamayız. Bize yanlış yapılmadan, yanlış yapılan insanın gerçekten nasıl hissettiğini anlayamayız. İhanete uğramadan doğrunun gücünü tam olarak kavrayamayız. Ağlamadan, gülmenin kıymetini bilemeyiz. Ölüm ayrılığını hissetmeden, hayatın ne kadar da kısa ve ayrımlı olduğunu kavrayıp hayatı nasıl geçirmemiz gerektiğini anlayamayız. Bunları anlamak için hata yapmalıyız düşmeliyiz yanlışların hissettirdikleriniz anlamalıyız. İhanete uğramalı veya ölümün yaşattığı hüznü bilmeliyiz.

Bu acılar bizi biz yapan şeylerdir. Her zaman iyi şeylerin olduğu toz pembe bir masal kitabında yaşamıyoruz. Ama bu şekilde yaşamayanın yalnızca kendiniz olduğunu sanmayın. Dünyaya bakın. Siz işinizi kaybettiğiniz için haftalarca depresyona mı giriyorsunuz, insanlar ailesini kaybediyor. Veya siz sevdiğiniz birisini kaybetmişseniz, bazıları ailesiz ve kimsesiz büyüyor. Siz de bu şekilde büyümeyi başarmışsanız bile bakın etrafa, açlıktan susuzluktan ölen onlarca insan…

Sizin acınız az sizin acınız gereksiz diyemeyiz. Fakat burada söylemek istediğim şey şu ki herkesin acıları var. Sizden daha az acı çekenler olduğu gibi sizden daha çok acı çekenler de var. Yalnız değilsiniz. Hayat sadece size acımasızlık yapmıyor. Hayat hepimize acımasız.

Fakat biz hayat acımasız deyip düştüğümüz yerden kalkmazsak ! O zaman sizin için hayat denen bir şey kalmayacak çünkü yaşayan bir ölü olacaksınız. Geçmişte kötü şeyler yaşadınız evet. Yanlışlar yaptınız veya yanlışlara maruz kaldınız evet. Haksızlığa uğradınız veya sevdikleriniz hayatınızdan bir bir gidiyor evet. Fakat siz şuanda buradasınız.

Hala hayattasınız. Her şeyi değiştiremezsiniz ama bir şeyleri değiştirebilirsiniz mutlaka. Geçmişi düzeltemezsiniz evet ama bu geçmişe körü körüne odaklanıp geleceğinizi de mahvetmeniz anlamına gelmez. Geçmişte yaşadıklarınızdan dersler alın. Gelecekte vereceğiniz kararlarda izin verin tecrübeleriniz sizin hayatınıza mantıklı şeyler katsın. Fakat geçmişte yaşadığınız kötü şeyleri tekrar tekrar zihninizde canlandırmayı bırakın.

Böyle yaptıkça bulunduğunuz o ruh halinden çıkamayacaksınız ve bu sizi derin bir boşluğa sürükleyecek. Bırakın kalbinize yeni umutlar dolsun. Ruhunuza dinlenmesi için izin verin. Geçmişten ders çıkarın fakat kendinize işkence etmeyin. Mutlu olun ve mutlu kalın. Unutmayın ki bugününüz de 2 gün sonra sizin geçmişiniz olacak. Yeni geçmişinizi güzelleştirmeye bakın.

 

Şimdi lütfen gülümseyin hayat yaşamak çok güzel. 🙂

 

Depresyondan Kurtulmanın Yolları

1melek.com