Dişi Kedi Kızgınlık Döneminde Kulak Çubuğu ile Rahatlatmak

Dişi Kedi Kızgınlık Döneminde Kulak Çubuğu ile Rahatlatmak kızana girmiş olan kedinin kızan belirtilerini azaltan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde kedinin çiftleşeceği bir erkek kedi bulunana kadar kontrolden çıkan davranışlarının azaltılması ve kedinin psikolojik olarak daha rahat davranması hedeflenir.

Sahipleri için son derece kıymetli ve sevgi dolu evcil hayvanlardan birisi olan kediler kızgınlık dönemlerinde sahipleri için zorlu süreçler yaşatabilirler. Hormonal değişimler ile birlikte vücutlarında belirgin değişimler yaşayan kediler bu aşamada sahipleri için zorlayıcı olabilmektedir. Kedi davranışlarında büyük değişimlerin yaşandığı bu süreç farklı metotlar ile kolaylaştırılabilir. Ancak bu dönemin en sağlıklı süreci kedinin uygun bir eş ile çiftleşmesidir.

Dişi Kedi Kızgınlık Döneminde Kulak Çubuğu ile Rahatlatmak

Kızgınlık döneminde kedilerde;

  • Huzursuzluk
  • Fazla miyavlama
  • Vücut dilinde değişimler
  • Yere sürtünme
  • Genital bölgeyi yalama veya bu bölgeyi tırmalama gibi davranışlar gözlemlenmektedir.

Kedinin rahatlaması için farklı yöntemler denenebilir. Bugün pek çok kedi sahibi tarafından kullanılan ve etkili sonuçlar ortaya çıkardığı düşünülen yöntemlerden biri kulak çubuğudur. Bu çubuk ile rahatlatma deneme yanılma yöntemi ile kedinin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Kızana Girmiş Dişi Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Kızgınlık dönemine giren kediler sahipleri için zorlayıcı süreçler ortaya çıkarabilir. Bu dönemde kediler için uygulanacak bazı davranışlar onların bu süreci daha konforlu bir biçimde atlatabilmesini sağlamaktadır.

Dişi kedi kızgınlık döneminde nasıl rahatlatılır sorusu kedisi kızana girmiş ve ona yardımcı olmak isteyen kedi sahipleri tarafından araştırılan bir konudur. Kızgınlık döneminde kedilerin rahatlatılması için yüksek enerjilerin boşaltılması gerekmektedir. Bu aşamada devreye giren daha fazla oyun ve egzersiz onları motive edecek ve streslerini azaltacaktır.

Kediler bu dönemde kendilerini güvende hissetmek isterler. Bu nedenle ona bu dönemde daha fazla dinlenebileceği ve huzur bulacağı alanlar oluşturabilirsiniz. Yine bu dönemde kedinizi rahatlatmak için ona uygun masajlar yapabilir ve sessiz bir ortamda onunla vakit geçirerek sevginizi ona aktarabilirsiniz.

Kızgınlık dönemindeki kedinizin rahatlaması için ona feromon terapisi uygulayabilirsiniz. Yapay olarak üretimi gerçekleştirilen feromon spreyleri veya fişleri kedinizin daha sakin kalmasını ve stresini azaltmasını sağlayacaktır.

Kızgınlık döneminde kedinizde büyük değişimler yaşanıyor ve bu durum artık onun ve sizin için zorlayıcı bir süreç haline geliyorsa bu konuda uzman olan veteriner hekiminizin bilgisine başvurabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bu dönemin atlatılabilmesi sabır ve özen gerektirmektedir. Sayılan yöntemler ile belirtilerin minimum düzeye çekilmesi sağlanabilir.

Dişi Kedilerin Kızgınlık Döneminde Ne Yapılmalı?

Dişi kedilerin doğal üreme döngüsü olarak bilinen kızgınlık süreci hormonal değişimlerin yaşandığı ve bu nedenle ortaya çıkan bazı davranış değişimleri ile ortaya çıkmaktadır. Fizyolojik değişimlerin yanı sıra psikolojik değişimlerin de ortaya çıktığı bu dönem kedi sahipleri tarafından iyi bir biçimde yürütülmelidir.

Dişi kedi kızgınlık dönemi kulak çubuğu yardımı ile sakinleştirilerek daha dingin bir hale getirilebilir. Bu aşamada dikkatli olmak ve kedinin canını acıtmamak son derece önemlidir. Yine olası enfeksiyon risklerinin ortadan kaldırılması için son derece hijyenik bir girişim gerekmektedir. Bu dönemin en güzel çözümü ise bir erkek kedi ile dişi kedinin çiftleştirilmesidir.

Dişi kedinin sağlıklı olduğunu gösteren bir belirti olarak anlamlandırılabilecek olan kızgınlık süreci onun için ve sahipleri için son derece zorlayıcı olabilmektedir. Bu dönemde kediniz ile aranızdaki bağı güçlendirerek ona sevildiğini daha yoğun bir biçimde hissettirmeniz gerekmektedir. Bu sürecin geçici olduğunu ve bir müddet sonra kedinizin normale döneceğini unutmamalısınız.

Dişi Kedilerin Kızgınlık Dönemi Kaç Gün Sürer?

Bu konuda net bir süre vermek doğru olmamakla birlikte bu sürecin her kedinin kendine has süreçler ile tamamlandığı bilinmelidir. Kediden kediye değişebilen bu süreç ortalama olarak bir veya iki hafta sürmektedir. Bu dönemde ortaya çıkan hormonal değişimlerin tam olarak eski halini alması farklı faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Kedilerde kızgınlık dönemini etkileyen faktörler ise;

  • Yaş
  • Irk
  • Çevresel faktörler
  • Kedinin sağlık durumu olarak bilinmektedir.

Bu dönemde kızana girmiş kedinize yardımcı olarak sürecin daha konforlu bir biçimde atlatılmasını sağlayabilirsiniz. Kızışan kediyi kulak çubuğu ile rahatlatmak da uygulanabilecek yöntemler arasında yer almaktadır. Bu dönemin belirti vermeye başlaması ile uygun bir erkek kedi bulunarak dişi kedinin çiftleştirilmesi sağlıklı bir süreç ortaya çıkaracaktır. Bu dönemin zorlu süreçlerini yaşamamak isteyenler için kısırlaştırma operasyonları da büyük bir alternatif olarak görülmektedir.

Yorum yapın

1melek.com