Ezberlemesi Kolay Kısa Yemek Duaları ve Kısa Türkçe Yemek Duaları

Kısa yemek duaları konulu yazımızda yemeklerden sonra şükür maksadıyla yaptığımız duaları bir araya getirdik. İstifade etmeniz temennisiyle

Kısa yemek duaları olsun başak dualar olsun samimi bir şekilde, bizlere ihsan eden Rabbimize şükran duygusunu bildirmek adına okunur. Bununla beraber peygamber efendimizin yemeklerden önce ve sonra yemek duası yaptığından Yemek Duası yapmak biz Müslümanlar için sünnettir.

Ezberlemesi Kolay Kısa Yemek Duaları

Yemek Duası Arapça Okunuşu -1-

“Eûzübillahi mine’ş-şeytâni’r-racîm, Bismillâhirrahmânirrahim.

Elhamdü lillâhillezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ minel müslimin, ni’meti-celîlullâh, bereketi Halîlullah, şefaat yâRasûlallâh.

Soframıza bereket, vücudumuza sıhhat, dünyada kalanlarımıza selamet, ahirete gidenlerimize rahmet eyle. Bizlere iki cihanda güzellikler ihsan eyle. Her türlü felaketlerden koru Rabbim.

Yemek Duası Arapça Okunuşu -2-

“Allâhümme zid ve lâ tenkus, bir-hurmeti seyyidil mürselîn, velhamdü lillâhi Rabbil-âlemîn.

Allahım! Peygamberlerin Efendisi hürmetine soframızın bereketini ziyade eyle .”

Yemek Duası Arapça Okunuşu -3-

Allahümme bariklena fima rezagna vegına azabennari bismillah

Bizlere rızık olarak verdiğin şeyleri bereketli eyle ve bizi cehennem narından (azabından) muhafaza eyle.

Ayet ve hadisler bir araya getirilirmiş harika kısa yemek duaları

Kısa yemek duaları
Yemek duası

Yiyin için lakin israf etmeyin. Zira Allah israf edenleri sevmez. (Araf 31)

Hamd Allah’a mahsustur. Hamd bizi yediren içiren ve müslümanlardan eden Allah’a mahsustur. Allah’ın rahmeti ve bereketi bu sofranın sahibine yiyenlerin ve hizmet edenlerin üzerine olsun. Gerek hayatta bulunan gerekse vefat etmiş bulunan bütün mümin ve mümünelerin, müslim ve müslimelerin üzerine olsun.

Ya ilahi bizi cennet nimetlerinden yedir. bize kevser havuzundan içir. Bizi Resulun’e (sav) cennette komşu eyle.

Ey ikram edenlerin en keremlisi en merhamet edenler en merhametlisi bizi cennette cemalini görmeyle şereflendir.

Ya ilahena! bizi temiz helal rızık ile rızıklandır ve bizi salih hayırlı işlerde çalıştır.

Türkçe Sofra Duaları

Kısa yemek duaları- 1

“Ya Rabbi! Bize ihsan ettiğin her nimetten dolayı sana şükrediyoruz. Bizi her daim şükredenlerden yap ve nankörlerden eyleme!

Ya Rabbi! senden; sağlık, afiyet ve ahlakın en güzelini isteriz, işlerimizde suhulet (kolaylık), kalplerimize genişlik, sofralarımıza bereket ihsan et.  El-Fatiha

Kısa yemek duaları- 2

Ya Rabbi! sen bizleri yokken var ettin, bizleri yedirip-içirdin sana hadsiz hamdolsun, Hem sevgili peygamberimize (s.a.v) salat ve selam olsun. Rahmetin ve merhametin bütün mümin kardeşlerimizin üzerine olsun.

Ya Rabbi! rızıkımızı ve nimetimizi veren sensin! Senin kapına gelenleri boş çevirmezsin. Biz ise aciz kullarınız, bizler senin ikram ve ihsanına muhtacız. Sen bizlere dünyada ve ahirette en güzel nimetler ihsan eyle!

Ey Rabbimiz! Bizler bu sofrada tattırdığın, yedirdiğin nimetlerin daha güzellerini  ebedi cennetinde de tattırmayı ve yedirmeyi bizlere nasip eyle!

Ya Rabbi! bu nimetlerin şükrünü eda edebilmeyi ve Sana daima kulluk edebilmeyi bizlere nasip eyle!

Ya Rabbi! Bu yemek sofranın hazırlanmasında emeği geçenlerden razı ol, kazançlarına bereket ve onlara sağlık huzur ve mutluluk ihsan et! Hem ailelerinden ahirete göç edenlere ve tüm ehli imana merhamet eyle! Amin ve selâmün alel-mürselîn vel-hamdü lillâhi rabbil-âlemîn

Çocuklar için yemek duası 

Elhamdülillah elhamdülillah bizlere bu nimeti veren ALLAH, Peygamberimiz Resulullah, Her yemekte derim BİSMİLLAH, Artsın eksilmesin, Taşsın dökülmesin, Hep afiyetle yensin, Geçmişlerin ruhu için, kalanlara selamet için ve bir de ALLAH rızası için El-Fatiha

O zaman biz Müslümanlar yemekte mutlaka besmele çekelim yemek yedikten sonra da sofra duası yaparak şükredelim. Allah bu duaları yapanlardan eylesin bizi inşallah…

“Ezberlemesi Kolay Kısa Yemek Duaları ve Kısa Türkçe Yemek Duaları” üzerine 24 yorum

Yorum yapın

1melek.com