Fil Suresi

Fil suresi Mekke döneminde inmiş olup 5 ayettir. Sure fillerle güçlendirilmiş ordusuyla Kâbe’yi almak ve yıkmak için gelen Ebrehe’nin yok edilişinden bahsettiği için bu ismi almıştır.

Fil suresi kurandaki sıralamada 105. inzal (iniş) sırasına göre 19. suredir. Kâfirûn Suresi‘nden sonra, Felak Suresi‘nden önce Mekke’de inzal olmuştur. Surede geçen  fil ordusu sahibi  Yemen valisi Ebrehe’nin Kâbe’yi yıkmak isteyen fillerle Mekke’ye hücumunu, neticede yok olup gitmelerini konu edinmiştir.

Arapça Okunuşu

Fil suresi ayetleri
Fil suresi

Fil Suresi Türkçe Yazılışı ve Okunuşu

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

Elemtera keyfe fe’ale Rabbuke bi-ashâbi’l-fîl. Elem yec’al keydehüm fî tadlîl. Ve ersele ’aleyhim tayran ebâbîl. Termîhim bi-hicâratin min siccîl. Fece’alehüm ke’asfin me’kül.

Fil Suresi Türkçe Meali

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Meali: Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. “Rabbin fil sahiplerine(ashabına) neler etti, görmedin mi? Onların kötü planlarını (düzenlerini) boşa çıkarmadı mı? Onların üstüne ebabil kuşları (sürü sürü) gönderdi. O kuşlar, onların üzerlerine pişmiş çamurdan yapılmış taşlar atıyordu. Sonunda Allah onları yenilip çiğnenmiş ekine dönerdi.

https://www.youtube.com/watch?v=_TwBaisJ2Jk

Fil Suresinin Faziletleri

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a. v) şöyle demiş ki “Her kim Fil suresini okursa, Allah’ u Teala o kimsenin hayatını düşmanlarından( ahlakının ve suretinin )değişmesinden korur.”

Rivayet Edildiğine Göre Fil suresini düşmanlarına (hısımlarına) karşı 3, 5, 7 kere okuyan kişi, düşmanlarını yenerek mağlup eder. veya bu sureyi akşam namazı ve yatsı namazı arasında 250 kere okunsa hasımlarını (düşmanlarını) def eder.

Yine denilmiş ki bu sureyi akşam namazı ve yatsı namazı aralığında 1000 kere okuyan kişinin, bütün istekleri gerçekleşir ve her ne muradı (isteği) var ise  ona kavuşur.

Fil suresi savaş esnasında okunursa düşmana karşı zafer kazanmak ve galibiyet sebeptir.

Zalim bir insanın yanına giderken bu sure okunursa zalim olanın düşmanlığından ve şerlerinden emin olur.

Bu kısa sure mutlaka ezberlenmesi gereken surelerin başında gelmektedir. Zira kim zalime, düşmana karşı muhafaza olunmak isterse yapacağı şey bu sureyi ezberlemektir.

Hem ezber yapmak hafızayı güçlendirir. Hele ki böyle Allah kelamı olan mübarek kelimeleri ezberlemek hem maddi hem manevi olarak bize çok şeyler katacaktır. Allah’a emanet olun Vesselam…

 

Yorum yapın

1melek.com