İslam Sevgi Barış

Sevgi toplum yapısının ana maddesidir ve sevgisiz olan kişiler suya hasret kalan kurumuş topraktan farkı yoktur.

İslam’ı Sevmek Barış Demek

İslam sevgisi her anlamı ile tüm Müslümanların ortak dini olup en büyük sevgilerden birisidir. Dinimiz barışın temeli olan sevgiyi emretmektedir. İnsanları başta olmak üzere hayvanları, bitkileri ve tüm canlıların sevilmesini isteyen İnsanın amacı yaşadığımız bu güzel dünyayı bir sevgi yumağı haline getirmek olmalıdır.

Aile, okul, iş vs. toplumun tüm alanlarında sevgi ve saygı varsa orada huzur var demektir.

Barış Dini İslam

İslam barış demek, sevgi demek, huzur demek ve insanların birbirleri ile yardımlaşmasının yanı sıra sevmeleri demektir. Sevgi ile büyüyen topluluk her zaman güçlenir ve huzur içinde mutlu yaşar. İslam’ın emrettiği sevgi toplumda bulunan insanların birbirleri ile geçinmesine ve değer vermesine yardımcı olmaktadır. Allah tüm insanların yeryüzünde şefkatin, merhametin, hoş görünün ve barışın bir arada yaşanması için İslam dinini model olarak çağırmaktadır.

Bakara Suresi 208. Ayette, ‘’ Ey iman edenler, hepiniz topluca barış ve güvenliğe girin ve şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır.’’ buyurulmuştur. Ayette yazıldığı gibi Yüce Yaradan insanların güvenliği için kesinlikle İslam’a girmesi ve Kur’an ahlakının yaşanması ile sağlanabileceğini bildirmektedir.

İslam dini düşünce hürriyetini ve hoşgörüyü savunmaktadır. İslam kolaylık dinidir. İnsanların fikir, düşünce ve yaşam özgürlüğünü apaçık sağlayan bir din olan İslam insanlar arasında meydana gelen gerginliği, anlaşmazlığı, olumsuz düşünceleri ve olumsuz konuşmayı engellemektedir.

Bunun için yine Bakara Suresi 256. ayetinde ‘’ Dinde zorlama ve baskı yoktur. Şüphesiz, doğruluk sapıklıktan apaçık ayrılmıştır.’’ Diye buyurulmuştur. Allah masum insanların öldürülmesini kesinlikle haram kılmıştır.

Bir insanı suçsuz ve günahsız yere öldürmek Kur’an’a göre en büyük günahların başında gelmektedir. Allah müminlere şefkatli ve merhametli olmalarını emreder. İslam dininde Allah’ın ahiret günü kurtuluşa erenlerde olmaları ve rahmetine ermeleri ile cennete girmeleri için merhamet çok önemlidir.

Tüm Müslümanlar merhameti birbirlerine tavsiye etmeli ve merhamet etmeleri gerekmektedir.

1melek.com