Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kedi tırmığı hastalığı belirtileri ve tedaviside kedi sahipleri tarafından sıklıkla araştırılan konular arasında yerini almaya devam eder. Bazı kediler, isteyerek olmasa da tırmalama eğilimindedir. Bu durum bazen ellerinde olmayan sebeplerden kaynaklansa da sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Özellikle de yavru kedilerin sahiplerini ya da başkalarına tırmalama olasılığı diğerlerine göre daha yüksektir. Bu tarz sorunlar, bazen problem teşkil etmese de bazı zamanlarda kişilerin çeşitli problemlerle karşılaşmasına sebebiyet verebiliyor.

Kedi tırmalama hastalığı denildiği zaman; ilk akla gelen belirtilerden bir tanesi de hiç kuşkusuz yoğun bir kızarıklık olacaktır. Kedilerin tırmalaması normal yaralara göre çok daha zor iyileşecektir. Bu hastalığın birden fazla sebebi de bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle de Sokak kedilerine karşı daha temkinli yaklaşmanızda fayda vardır.

Kedi Tırmığı Hastalığı Nasıl Olur?

Kedi tırmığı hastalığı nasıl olur? Soruları da evine yeni kedi alacak kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaya devam eder. Bu tip hastalıklar genel olarak sokak kedilerinden bulaşmaktadır. Bunun sebebi ise sokak kedilerinin doğa ile iç içe yaşamasından kaynaklanmaktadır. Doğa İle iç içe yaşamakta olan kediler, her türlü böcek ya da pide ile karşı karşıya kalmaya devam etmektedirler. Bu nedenle bazı zamanlarda sizi tırmalamasa vücudumuzda çeşitli zararlar verebiliyor. Bu durumun asıl nedeni ise; kedilerin temiz hayvanlar olmasından kaynaklanmaktadır. Kediler kendi temizliklerini kendileri yaptıkları için; sürekli tüylerini yalama eğilimindedirler.

Tüylerini yaradıkları zaman ise; vücutlarında bulunan pirelerden kendi yöntemleriyle aranırlar. Bu esnada sizi tırmalayan ya da İslam bir kedi; Pire’ye sizin vücudunuza geçirebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise; kedi tır mı hastalığı vuku bulacaktır.

Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kedi tırmığı hastalığı belirtileri nelerdir? Tarzında başlıklarda kişilerin en sık araştır da konular arasında yerini almaya devam eder. Herhangi bir kedi tarafından tırmalandıysanız ve bu kedi pire taşıyorsa; hissedeceğiniz ilk belirtilerden bir tanesi de hiç kuşkusuz kaşıntı olacaktır. Kedilerin tırmaladığı yerler çok yoğun bir şekilde kaşınmaya başlayacaktır. Bu durum ilk etapta normal karşılansa da ileriki zamanlarda anormal durumlara yol açabiliyor. Kedilerin tırmalaması insanların sağlığına çok büyük zararlar vermesede, vücutta ulaşabilecek bazı kızarıklara zemin hazırlamaktadır. Özellikle de bu kızarıklıkların kabarcık şeklinde olması insanların telaşlanmasına sebebiyet vermektedir.

Ancak direk olarak telaşlanmanıza gerek yoktur. Fakat kızarıklıklar ve kabarcıklar bir türlü geçmek bilmiyorsa; herhangi bir cilt doktoruna giderek losyon ve merhem almanızda fayda vardır. Losyon kısa süre içerisinde kızarıklıkların ve kabarcıkların gitmesini sağladığı için; tedavi olma aşamanızı daha da kolaylaştıracaktır.

Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kedi Tırmığı Nasıl Geçer?

Kedi tırmığı nasıl geçer? Başlıkları da hem kedi sahipleri tarafından hem de sokak kedilerini sık sık besleyen insanlar tarafından sıklıkla araştırılmaya devam eder. Kedilerin tırmalamasında ardından ortaya çıkan kabarcıklar bazı zamanlarda pideye sahip olsa da bu her zaman için geçerli bir durum değildir. Aynı zamanda ev kedilerin tırmalamasa da zaman zaman kızarıklıkların ya da kabarcıkların oluşmasına sebebiyet veriyor. Tırmalaması en zor geçen gene çeşitlerinden bir tanesi olduğu için; bir süre sizinle kalabilir. Yaranın uzun geç iyileşmesi ise sizi telaşlandırmasın. Doktorlar bu tarz durumları normal karşılamaktadır.

Kedi tırmalamalarının geç iyileşmesindeki sebeplerden bir tanesi ise; tırnak yapıların çok ince olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda bazı kediler tırmaladığı zaman, çok derin izler de açabiliyor. Bu tarz olaylar vuku bulduğunda ise; yaralarınızın geç iyileşmesi söz konusu olacaktır. Ancak kedi tırmalaması hastalığı söz konusu olunca, bazı zamanlarda ateşlenme gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu tarz durumlarla karşı karşıya geldiğimizde ise muhakkak bir doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Yorum yapın

1melek.com