Kediler yoğurt yer mi ?

Evcil hayvanların beslenmesi sağlıkları açısından dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. Kedilerin beslenme diyetlerinde olması gereken sağlıklı besinler arasında yer alan yoğurt kediler için önemli bir protein, kalsiyum ve probiyotik kaynağıdır.

Kediler yoğurt yer mi sorusu kedi besleyen kişiler tarafından araştırılan konular arasında yer alır. Çoğu kedinin severek tükettiği yoğurt kedi beslenmesine eklenmeden önce kedinizin kontrollerinin yapan veterinere danışmak ve onun onayını almak da önemlidir. Bazı kedilerin süt ve süt ürünlerine karşı alerji geliştirebileceği unutulmamalıdır.

Kedilere yoğurt verilirken az yağlı ve kaymaksız olan ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Yoğurt kedinin damak zevkine göre mamalara karıştırılarak verilebileceği gibi tek başına da verilebilir. Kedinin çok fazla miktarlarda yoğurt tüketmesi olumsuz durumların gelişmesine neden olabilmektedir.

Ev Kedileri Yoğurt Yer mi?

Ev kedilerinin genel beslenme düzeni kuru mamalar ve yaş mamalardan oluşmaktadır. Ev kedileri yoğurt yer mi diye merak eden kedi sahipleri için yoğurdun kedilere uygun olduğu ve yemek istemesi halinde yedirilebileceği cevabı verilmektedir.

kediler yoğurt yer mi ?

Kedinizin yoğurt yemesini arzu ediyorsanız;

 • Sevdiği yoğurt türünü bularak bu yoğurt çeşidini ona sunun.
 • Yoğurdu mamaya karıştırarak veya sade şekilde vererek hangisini daha çok sevdiğini belirleyin.
 • Kedinize yoğurdu ilk kez veriyorsanız deneyimlemesinin ardından bir müddet kedinizi kontrol altında tutun. İlk başta az miktarlarda başlayarak daha sonra miktarı artırın.

Kedilerin sağlıklı olmasında sağlıklı gıdalar ile beslenmeleri önemli bir yer tutmaktadır. Kedinizin ihtiyaçlarına göre belirlenmiş olan sağlıklı gıdalar ile beslenmesini sağlayarak hayatı boyunca büyük sağlık sorunları yaşamasının önüne geçebilirsiniz.

Yavru Kediler Yoğurt Yer mi?

yavru kediler yoğurt yer mi

Yavru kediler için en uygun gıda anne sütüdür. Anne sütünün yanı sıra yavru kediler için özel olarak formüle edilmiş olan mamalar da yavru kedi beslenmesinde kullanılmaktadır. Yavru kedilerin beslenme düzeninde yer alan yoğurt kediler için gerekli vitamin ve minerallerin alınmasını sağlamaktadır.

Yavru kediler yoğurt yer mi sorusuna verilen cevap net bir biçimde evettir. Ancak yavru kedilerin yoğurt yemesi halinde laktoz intoleransı ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple yavru kedinizin yoğurt tüketimine veterineriniz ile birlikte karar vermelisiniz.

Yavru kedilere sade ve az yağlı yoğurt verilmesi gerekir. Bir çay kaşığı ölçüsünde başlanılarak daha sonra kademeli olarak oran artırılmalıdır. Yavru kediniz yoğurt yedikten sonra herhangi bir reaksiyon vermiş ise yoğurt vermeyi kesmelisiniz.

Kediler Yoğurt Yerse Bir Şey Olur mu?

kediler yoğurt yerse ne olur

Yoğurt kedi beslenmesinde güvenilir gıda kaynağı olarak bilinir. Ancak bazı kediler yoğurda karşı aşırı reaksiyon göstererek çeşitli semptomlar oluşturabilirler. Kedinize yoğurt verdikten sonra kedinizde;

 • İshal
 • Kusma
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Nefes darlığı

gibi belirtiler ortaya çıkmış ise en yakın veterinere götürerek mutlaka durum hakkında detaylı bilgi almalısınız.

Genel olarak kediler yoğurt yerse bir şey olur mu sorusuna verilebilecek cevap yoğurdun kediler için güvenilir olduğu yönündedir. Ancak bahsedildiği üzere bazı kedilerin yoğurda karşı reaksiyon gösterebileceği unutulmamalı ve yoğurdun miktarının da kedide rahatsızlık vermeyecek şekilde ayarlanması gerektiği bilinmelidir.

Kedilere Yoğurt Ne Zaman Verilir?

kedilere yoğurt ne zaman verilir

Kedi sahipleri tarafından araştırılan bir konu olan kedilere yoğurt ne zaman verilir sorusu için kedinin yavru veya yetişkin olup olmadığına bakılarak cevabı verilmektedir.

Genel olarak kedilere yoğurt vermek için uygun dönem 12 haftalıktan sonraki dönemdir. Yavru kedilerde laktoz intoleransı gelişmediği yetişkin kedilerden daha şanslıdırlar. Yavru kedilere iki üç gün aralıklarla yarım çorba kaşığı kadar yoğurt verilmesi uygundur.

Yetişkin bir kedinin beslenmesine yoğurt eklenmesi durumunda ise haftada birkaç kez bir çorba kaşığı kadar yoğurt verilmesi uygun olmaktadır. Bu miktarlar ilk deneyimle birlikte azar azar artırılabilir veya kedinizin yoğurt sevmemesi halinde yoğurdun tamamen kedi diyetinden çıkarılması söz konusu olabilir.

Hasta Kedilere Yoğurt Verilir mi?

Evcil hayvanların hastalanması sahiplerini derinden etkileyen olaylar arasında yer alır. Kimi zaman farklı sebeplerden ötürü evcil hayvanların hastalanması ile karşı kaşıya kalınır. Evcil hayvanların hastalık dönemlerinde uygun tedaviyi almaları yaşamlarını sağlıklı bir biçimde sürdürmeleri için önemlidir.

Veteriner tarafından aksi söylenmedikçe hasta kedilerin yoğurt yemesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hasta kedilere yoğurt verilir mi sorusuna net bir cevap vermeden önce kedinin hastalığı hakkında bilgi sahibi olmak ve veterinerin görüşlerini almak önemlidir. Yoğurt kediler için besleyici bir besindir. Bu nedenle özellikle hasta kedilerin güçlendirilmesinde de etkili rol oynamaktadır.

Yoğurt kedilerde;

 • Sindirim sistemini destekler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 •  İshal ve kusmayı azaltır. 

 Hasta kedilere yoğurt verirken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Hastalığın düzeltilmesine katkı sağlayacak olan gıdalar ile beslenmesi kedilerde hastalıkların daha kolay atlatılmasını sağlamaktadır. Hasta kedilere gerekli vitamin ve mineral takviyesi yapıldıktan sonra hastalık sürecinde ilgi ve sevginin de artırılması iyileşmelerinde önemli rol oynamaktadır. Kediler sahipleri tarafından sevildiklerini bildiklerinde ve gerekli şefkati aldıklarında çok daha hızlı iyileşmektedir.

Yorum yapın

1melek.com