Kevser Suresi

Kevser suresi Mekke döneminde inzal oluştur (inmiştir.)  Bav rivayetlerde Medine döneminde inzal olduğu da rivayet edilmiştir. 3 ayettir. Kevser mana olarak  çok hayır, bereket demektir. Aynı zamanda cennette Hz. Peygambere (s.a.av) mahsus bir havuzun da adıdır.

Kevser suresi kurandaki sıraya göre 108. sırada inzal sırası olarak (iniş) 15. suredir.  Surede Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e hem dünya hem ahirette verilen nimetler anlatılmakta, kendisine Allah’a kul olması ve kurban kesmesi emredilmektedir. Ayrıca ona soyu kesik diyenlerin aslında onların soyunun kesik olduğu bildirilmektedir.

Kevser Suresi Arapça Okunuşu

 

Kevser Suresi Türkçe Yazılışı ve Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm. 1- İnnâ a’taynâkel kevser 2- Fesalli lirabbike ven har 3- İnne şânieke hüvel’ebter

Kevser Suresi Türkçe Anlamı

Meali: Rahmân ve Rahim olan Allah’ın adıyla. (Ey resulum) şüphesiz biz sana Kevser’i verdik. Sende Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Gerçek sonu kesik olan (nesli kesik), senin düşmanın (sana buğzeden)dir.

https://www.youtube.com/watch?v=S-dXCXyCpy4

Kevser Suresinin iniş sebebi

Bu surenin iniş sebebi (yani sebeb-i nüzûlü) hakkında çeşitli rivayetler vardır.

Bu rivayetlerin öncelikli olanı As bin Vail hakkındadır. Bu zat Hz.Peygamber Efendimiz (s.a.v) ile ayakta konuşmaktaydı. Bir vakit sonra, Kureyş’in ileri gelenleri ona kiminle konuştuğunu sorduklarında, O da: “Ebterle!…” (soyu kesik anlamında) dedi.

Ebter kelimesi o zamanki Araplar arasında hem kız, hem erkek çocukları doğduktan sonra, erkek çocuğunu kaybeden babalara söylenen bir sözdü. Hz.Peygamber (s.a.v) Hz. Hatice’den olan  Kasım ve arkasında Abdullah adındaki 2 erkek çocuğu da küçük yaşlardayken vefat etmişti. Benzer iadeler başka müşrikler içinde rivayet edilmektedir. Ancak ayet asıl ebterin onlar olduğunu söylemiştir.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) “soy olarak”  şerefi devam etmiştir. Bugün dünyanın çok farklı bölgelerinde çok fazlca onun soyundan  gelen  seyyid ve şerif bulunmaktadır. Ümmet-i Muhammed onları muhabbetle bağrına basmaktadır.

Kevser suresi faziletleri ve sırları

evser suresi eğer 100 kere okunursa onun muradını Allah-ü Teala verir.

100 kere okursan gece rüyasında Hz. Peygamber efendimizi görür. Başka bir rivayette de bir kimse cuma günü gecesi Kevser suresini Bindefa okur ve devamında salâvat-ı şerife getirip yerinde abdestli olarak uyusa Resulullah (s.a.v.) peygamber efendimizi rüyasında görür.

Kevser suresi günlük olarak her gün okuyan kişinin kalbi iyi duygularla dolar ve taşar.

Meşru olmak kaydıyla ihtiyaç için yağmur yağarken 100 kere okunursa ve ihlasla dua edilirse muradı nasıl olur.

Sabah erken ve istediği saatte uyanmak dileyen (mesela sabah namazı vb) yatmadan evvel 3 kere Kevser suresini okursa dilediği maksada hasıl olur.

Günlük olarak her gün okumak ona olan düşmanların kinini engeller.

Bazı yerlerde ifade edilmiş ki, Allah’ü Teala buyuruyor ki “İzzetime yemin ederim ki kim bu sureyi inanarak ve sevabını umarak okura onu affederim.

Bir kişi Kevser suresini yazıp üzerinde taşısa her türlü tehlikeye karşı kendisini korumuş olur.

Her kim Kevser suresi okusa Allah (c.c)ona cennette Kevser suyundan içirir.

Tabi bu tür dualarda bilelim ihlasla yani samimiyetle Allahtan beklemek ve dua etmek esastır. Selam ve dua ile..

Yorum yapın

1melek.com