Makbul Dua Vakitleri

Makbul Dua Vakitleri hangi vakitlerdir? Ne zaman dua edelim? Gibi sorular her zaman soruluyor. Bu yazımızda bu soruların cevabını vereceğiz inşallah.

Lugatta dua “çağırma, seslenme, yardım istemek” anlamına gelir. Genel manada ise insanın bütün samimiyeti ile Allah’a yönelmesi ve maddi ve manevî arzularını ona arz etmesi, niyaz etmesidir. Yani dua Allah ile kul arasında bir irtibat anlamını taşır. Hele ki makbul dua vakitleri dediğimiz vakitlerde bu duaları yapmak daha ahsendir.

Esasen dinimize göre her yerde her zamanda dua edilebilir. Bu kapı her daim açıktır.  Bununla birlikte Kur’an ve hadislerden anlaşıldığına göre bazı vakitlerde yapılan dualar daha makbul olmaktadır.

Evvelen şu ayete bakalım ki bize dua etmemizin ehemmiyetini gösteriyor. “De ki; duanız (kulluğunuz) olmasa Rabbim size ne diye değer versin.” (Furkan 77)

Dua aynı zamanda hem zikir hem ibadettir. Şu halde duada zikir ve istek olmak üzere iki temel unsur yan yana bulunur. Bundan sebep Hz. Peygamber (sav) “Dua, ibadetin özüdür.” (Tirmizi) demiştir.

Makbul Dua Vakitleri

1- Seher vakti yapılan dualar ki bu vakti, gecenin son altıda biridir. BirHadiste denilmiş ki Allah seher vakti “İstiğfar (tövbe) eden yok mu, onu mağfiret (rahmet) edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duasını kabul edeyim” der. (Müslim)

2- Mübarek gün ve gecelerde yapılan dualardır. Bu zamanlar şunlardır. Cuma günü öğle ile ikindi arası, Recebin ilk gecesi, Şabanın 15. gecesi, Bayram geceleri, Arefe günü, Ramazan gün ve geceleri, İftar zamanı, Her günün zeval vakti ve Cuma saatidir.

3Ezan okunduğu anda ve ezan ile kamet arasında yapılan dualar makbuldur.

4- Namaz kılarken hususen secdede iken ve namazlardan sonra yapılan dualar. Bir Hadis-i şerifte Kulun Rabbine en yakın hali, namazda secdede ikendir bundan sebep secdede çok dua edin. denilmiştir.

5- Kur’an-ı kerim hatmedilince zira hadis-i şerifte, Kur’anı hatmedenin duası kabul olur denilmiştir.

6- Kalbinde incelik, yumuşaklık hissettiği anyapılan dua kıymettardır.

7- Kâbe-i şerifi görünce yapılan dualar kabul olur. Hele Kâbe’de Mültezim adı verilen yerde dua eden mutlaka uğradığı musibetten kurtulur denilmiştir.

 8- Hasta iken, sıkıntılı iken yaptığımız dualar aczimi ve fakrimizi anlarız ki o vakitlerde yaptığımız dualar samimi ve makbul dualardır.

 9- Oruçlu iken yapılan duanın ret olunmayacağına dair hadis vardır.

 10- Yağmur yağdığı vakit, Kur’an okunduğu vakit ve düşmanla karşılaşınca yapılan dualar makbuldür. Zira bu vakitler rahmet kapıları açılır ve dualar kabul edilir.

 11- Cemaat halinde yapılan dualar bir hadis-i şerifte bir cemaat toplanır ve bir kısmı dua eder, diğerleri de amin derse o duayı, Allah kabul eder demiştir.

 12- Gıyaben yapılan dua ki mümin kardeşine haberi olmadan yapılan dua makbul olup, dua edene bir melek gelir ve aynısını ona da ver şeklinde dua eder.

 13- Ana babanın, yolcunun duası ve mazlumun zalime ettiği duaların makbul olduğuna dair Hadis-i şerif vardır.

 14- Kur’an-ı kerimi hıfzedenlerin duası makbuldür.

15- Alimlerin ve adil idarecilerin duaları da makbul dualardır.

16- Yolculuk esnasında yapılan dualarda makbul dualar arasında sayılmıştır.

Dua ederken Kuranda geçen makbul peygamber duaları ile hadislerde geçen duaları ezberlemek ve o şekilde yapmak da ahsen yani güzel ve makbul bir davranıştır. Bize düşen o duaları öğrenmek ve makbul dua vakitleri içinde okumaktır.

Allah dualarımızı ve dualarınızı kabul buyurusun. Bize düşen samimi ve içten bir şekilde inanarak yukarıda anlatılan vakitler de dikkat ederek dua etmek. Unutmayalım ki dua müminin silahıdır. Allah’a emanet olun vesselam

“Makbul Dua Vakitleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın

1melek.com