Meleklere İmanın Faydaları Nelerdir?

Meleklere imanın bize ne gibi faydaları vardır? Bu yazımızda iman esaslarından olan meleklere iman etmek noktasında iman sahiplerinin elde edeceği yararlar üzerinde durduk.

Meleklere iman etmek imanın şartlarından olup meleklere imanın pek çok maddi manevi faydaları var olduğu ve insan hayatında önemli bir yeri olduğu göz önünde tutularak şöyle denilebilir;

Meleklere İmanın Faydaları

Meleklerin varlığına inanan birisi kiramen kâtibin adı verilen meleklerin, yaptığı her işi ilahi bir kamerayla kaydettiklerini bilir. Böylece kişi bu bilinçle sürekli iyi ve güzel şeyleri yapmaya yönelir ve ahiret sorumluluğunu her an her yerde hatırlar.

Bu bilinç aynı zamanda nefsin ve şeytanın oyunları karşısında daha uyanık olur zira bilir ki ahiret var hesap var yani yaptıklarını kayıt eden birileri var. Bunun için başkasının hakkına, malına, canına değer verir, saygı gösterir.

Meleklere imanın güzel bir neticesi de şudur. İnsanları yalnızlık ve boşluk duygusundan kurtarır. Nasıl mı? İnsan yalnız kaldığında Allah’ın koruyucu, masum, şerefli ve ibadet eden meleklerinin bulunduğunu düşünse ve onların yanında olduğunu bilse huzur bulur.

Hele gurbete düşmüş, köşelerde yalnız kalmış kişiler içim bu büyük bir tesellidir.

Kişi kendisini iyiliğe çağıran bir sese kulak kesilir. Zira iyilikte huzur ve saadet vardır. Hele bu sesin vicdanın yani bir meleğin sesi olsa veya tam tersi olsa yani şeytanın sesi insanı kötülüğe çağırır. Bu durumda insan elbette meleklerin sesini işitmek ister.

Bir hadiste Hz. Peygamber Efendimiz (sav) meleklere imanın faydasına dair mealen şöyle der Şeytan da melek de insanoğluna sokulur ve kalbine bazı şeyler getirirler. Melek iyiyi tavsiye edip Hakk’ı doğrularken, şeytan ise kötülükle korkutup hakkı yalanlar.

Kendisinde böyle bir his ve düşünce bulunan kimse onun Allah’tan olduğunu bilsin ve Allah’a şükretsin. Şeytanın vesveselerini bulan ise, şeytandan korumak için Allah’a sığınsın.”

Meleklere imanın bir faydası da gerek davranışlarımızda gerek sözlerimizde ve insanlarla olan ilişkilerimizde ölçülü olmamızı sağlar. Zira meleklere inanan kişi sürekli yapıp ettiklerinin kaydedildiğinin bilincindedir.

Meleklere imanın dünyada mutluluğa vesile olan diğer bir örneği de şudur. Her insan mutlaka ölümü tadacak işte bu zamanda insanın yalnız olmadığını yanında bu nurani varlıkların olduğunu bilmesi ne güzeldir.

İnşallah meleklerle beraber cennete gideceğini bilmesi yani onların yol arkadaşı olacağını bilmesi, hem onalar bizden daha iyi bilir oraları hem melekler gibi uçar ve her yeri seyreder. İşte bu düşünce dahi hem burada hem ahirette saadete vesiledir.

Önemli bir fayda da muhafaza meleklerin kendisini muhafaza ettiğini, bazı meleklerin kendisine dua ettiklerini ve kendisi adına istiğfarda bulunduklarını bilir ve bunun düşüncesi bir mümin için büyük bir manevi destek olur.

Velhasılkelam

İşte meleklere imanın ve diğer iman esaslarının bizlere hem dünyada hem ahirette pek çok faydaları vardır. Bize düşen ise imanın nurunu artırarak bu faydalardan çokça istifade etmektir.

Hem imanın bu güzel faydalarının olduğuna ayetler, hadisler ve kalp gözü açık nice evliyalar şahittirler. O halde nu mutlu o kimseye ki iman sahibidir vesselam.

Meleklere iman ve meleklerin görevleri konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın

1melek.com