Mute Savaşı Nedeni – Tarihi – Önemi

Mute Savaşı Tarafları

İslam ordusu ile Bizanslılar arasında Suriye ile Kudüs arasına Mute kasabasında 629 yılında yapılmıştır.

Mute Savaşı Nedeni

Peygamber Efendimiz (s.a.v), İslamıyeti yaymak için dünyanın dört bir tarafına elçiler göndererek kabilelerden devletlere kadar her topluluğas İslam’a davette bulunuyordu. Bu elçilerden birisi olan Haris bin Umeyr ise Bizans İmparatorluğuna bağlı Busra (Havran ) vadisine gönderildi. Ama Busra valisi Şurahbil elçiyi şehit ettirmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) Haris bin Umeyr şehit edilmesine çok üzüldü ve savaşma kararı aldı.

3000 kişilik İslam ordusu Zeyd bin Harise komutasında savaş için hazırlanmıştı. Ordu hareket etmeden önce Peygamber Efendimiz (s.a.v) ;

” Eğer savaşta Zeyd bin Harise şehit olursa, kumandayı Cafer ibni Ebi Talip alsın, şayet, Cafer de şehit olursa, kumandayı Abdullah bin Revaha alsın şayet o da şehit olursa aranızdan birini seçin” buyurarak sancağını Zeyd bin Harise verdi.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Seniyyetü’l-Veda’ya kadar orduya yürüyerek eşlik etti ve

Mute Savaşı

” Haris’in şehit olduğu yere kadar gidin. Orada kafirlerden kim varsa onları ilk önce İslam dinine davet edin, eğer kabul ederlerse İslam dinini onlara anlatarak öğretin, yok karşı gelirlerse Allahü tealanın yardımını istiyerek onlarla savaşın.” diyerek onları yolcu etti.

Busra (hayran) valisi Şurahbil Bizans’tan yardım istemiş ve toplam 100.000 kişilik bir ordu ile Mute’de beklemekteydi. Bunu gören İslam Ordusunun kumandanları kendi aralarında meseleyi görüştüler ve savaşmaya karar verdiler.  Ve iki ordu çarpıştılar. 

Zeyd. b. Harise şehit düştü ardından Cafer b. Ebi Talib sancağı aldı ve o da şehit düştü sonra ise sancağı Abdullah bin Revaha aldı ve o da şehit düştü.Savaş meydanın da komutansız kalan askerler hep bir ağızdan Halid bin Velid diye bağırdılar ve sancağı o aldı. Savaş akşama kadar tüm şiddetiyle sürdü.

Halid bin Velid sabah olunca, Sağ taraftaki askerleri sola,  sol taraftakileri ön tarafa, ön taraftakileri sağa koyarak yerlerini değiştirdi.  Sabah olunca karşılarında farklı kişileri gören Bizans askerleri İslam ordusuna yardım geldiğini düşünerek kaçmaya başladılar. 

Bizans ordusuna karşı Halid bin Velid hücum yaptı. Bu hücum sonucunda bir çok Bizans askeri öldürüldü. 15 Müslüman da bu savaşta şehit düşmüştür. İslam ordusu büyük bir tehlikeden Halid bin Velid’in dahiyane harp tekniği sayesinde kurtulmuştur.

Mute Savaşı Özellikleri

Müslümanlar ile Bir devlet İmparatorluk arasında yapılan ilk savaş olma özelliğini taşır.

Mute Savaşı Sonucu

Her iki tarafta savaştan çekilmişlerdir. Savaşın kazananı ve ya kaybedeni belli değildir.

“Mute Savaşı Nedeni – Tarihi – Önemi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

1melek.com