Namaz Sevgisi

Namaz Sevgisi Kalbin ilk gıdasıdır namaz. Asil bir duruştur namaz sınır tanımaz. İnsanın yaratılış gayesi, Allah’a ibadet ve emirlerine itaat ederek onun sevgisini kazanmaktır. Cenabı Hakk’în bize emrettiği bütün hükümler bizim iyiliğimiz içindir. Ancak onun emir ve nehiylerine uyarak Allah’a yaklaşabiliriz.

Namaz Sevgisi İçin Dua

İbrahim Suresi 40; Rabbic’alnî mukîmes salâti ve min zurriyyetî rabbenâ ve tekabbel duâi.
Rabbim, beni ve zürriyetimi namazı ikame edenlerden kıl. Rabbimiz, duamı kabul buyur.

Öncelikle kişi namazın ona borç olduğunu idrak edebilmeli ve namazlarını hiç aksatmadan eda etmelidir. Bu ise ancak Namaz Sevgisi ile mümkün olur. Bütün ibadetleri sevmenin başı ise Allah sevgisine bağlıdır. Eğer kalpte Allah sevgisi var ise o kişiye hiçbir ibadet zor gelmez. İbadetin zor gelmesi nefistendir. Namaz kılmak ve islamın emirlerini yerine getirmek gerçek mümine hiçbir şekilde meşakkatli gelmez. Aksine ibadetten lezzet alır ve huzuru Allah’a yönelmekte bulur. Bir kimse ahiret günü sualinin kolay geçmesini istiyorsa namazı dosdoğru kılmalıdır. Ayrıca diğer emirleride yerine getirmelidir.

Namaz kılmamak ise imansızlıktan ve iman zayıflığından dolayı meydana gelen bir durumdur. Her müminin kalbinde başta Allah sevgisi olmalıdır. Sonra peygamber sevgisi, Namaz Sevgisi ve ibadet sevgisi olmalıdır. Ancak bu şekilde felaha ulaşılabilir ve Allah sevgisi kazanılabilir.

Namaz Sevgisi Nasıl Kazanılır

Tüm günahlardan çekinip korkmak, namaz ibadeti ile başlar. İmanı güçlü olan kimse, Namaz Sevgisi ile dolup taşar. ‘‘Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım isteyiniz. Sabır ve namaz, yalnız Allah’tan korkan müminlerden başkalarına zor gelir.’’ (Bakara 45)

İslam dini tertemiz bir dindir ve insanlara iyiliği, doğruluğu, sevgiyi, saygıyı ve dürüstlüğü emreder. Namaz ibadeti ise peygamber efendimiz miracı şerife çıktığında Hz. Allah’ın biz ümmeti Muhammed’e 5 vakit farz olmak üzere hediye ettiği bir ibadettir. Dolayısı ile bir müminin namazlarını tam kılması gerekir. Namaz farz ve nafile olmak üzere iki kısımdır. Farz olan 5 vakit namazdır. Nafile namaz ise 5 vakit namazdan hariç Allah’a yakınlık niyeti ile kılınan namazdır. Namaz dinen direğidir hadisi şerifi bu ibadetin ne kadar önemli bir ibadet olduğunu vurgular. Namazını tam kılan kimse Allah’ın sevgisini kazanır.

Namaz Sevgisi Nasıl Aşılanır?

En önemlisi, kişinin namaz kılma hevesine ulaşmasıdır. Bunun küçük yaşta başlaması en önemlisidir. Anne ve babaların çocuklarına ibadeti öğretmesi, ibadet etmeyi aşılamayı görevidir. Bunun için küçük yaşta anne babaların çocuğa namazı aşılaması gerekir. Peki, nasıl? Çocuklarımızı hem kırmadan, hem de soğutmadan ibadet etmeye nasıl alıştırırız? İlk önce çocukların baskı altında bırakmadan, islam dinini en iyi şekilde öğretmeliyiz. Ebeveynler olarak kendimize bir görev haline getirmeliyiz. Namaz kılmak Müslümanları diğer kötülüklerden de uzaklaştırır. Gün içinde beş vakit Allah rızası için ayrılmış olduğu zaman, diğer zaman dilimlerinde de Allah sevgisini unutmamanızı sağlar. Bu sayede doğru bir kul, günahsız, hatasız bir kul olma çabanız daha doğru sonuçlanır. Namaz kılmak sizi tüm kötülüklerden uzaklaştıracaktır.

Namaz Kılmak Kimlere Zor Geliyor?

Mutlaka namaza başlamak isteyen kişiler olur. Namaz kılmaya başlayan, kısa süre içinde bırakan insanlar da görebiliriz. Peki, namaz kılmak kimlere zor geliyor? Gayrimüslimlere bakıldığında, onlar Müslüman olmak istiyor; ancak gün içinde beş kere namaz kılmak zor geliyor. Aynı şekilde Müslüman olan kişilere de namaz kılmak zor geliyor ise bu durum inanç ve ibadet eksikliğinden kaynaklanır. Ancak Allah, kullarının zayıf olduğunu bilerek ibadetlerini ona göre istemiştir. Allah hiçbir kuluna yapamayacağının ötesinde bir şey emretmez. İnsanlar zayıf olduğu için, aslında istenenlerde de onlara kolaylıklar tanımıştır. Namaz kılmakta zorlanan kişiler, kolaylık sağlayarak da kılabilir.

‘‘Allah, sizi hafif, kolay emretmek istedi, çünkü insan, zayıf yaratılmıştır.’’ (Nisa 28)

Namaz kılmanın zor geldiği kullardan olmamak, Allah sevgisi ve iman sevgisi ile dolu olmaktır. Namazın faydaları arasında en önemlisi, sizin çok daha iyi bir kul olmanızı sağlamasıdır.

1melek.com