Patlıcan Kabuklarını Atmayın Yemek Yapın

Patlıcanlı yemekleri yaparken patlıcanın kabuğunu alacalı olarak soyuyoruz. Bunu neredeyse bütün patlıcanlı yemeklerde yapıyoruz. Ama soyulan kabukların yemeğe dönüşebileceğini biliyor musunuz?

Patlıcan Kabuklarını Atmayın Yemek Yapın

Patlıcanın kabuğu yendiği halde bir kısmını soyuyoruz. Aslında çok iyi anlaşılıyor ki soyduğumuz kabuklar da yenilebilir. İşte şimdi bu kabukları nasıl değerlendirebiliriz buna bakalım.

Soyulan Patlıcan Kabuklarından Yemek Yapın

Soyulan patlıcan kabuklarını kıymalı yemeklerde kullanabilirsiniz. Patlıcanın kabuğu et ve türlerinde iyi tat verir. Zaten patlıcana tadı veren de patlıcanlı yemeklere tadı veren de çoğunlukla kabuklarıdır. Özellikle kızartılmış patlıcan daha doğrusu kabukları et ve türü yemeklerde çok iyi oluyor. Bu yüzden soyduğunuz kabukları atmayın, çeşitli yemeklerde değerlendirin. Özellikle kızartma türü ve et karışımı yemeklerde. Tabi eğer patlıcanın kabuğunu çok ince şekilde soymayı becerebiliyorsanız durum başka. İnce soyulmuş kabukları değerlendirmek zor olacaktır.

Kabuklardan Patlıcan Kızartması ve Soğuk Meze

Kızartma türü yemekler sağlığa zararlıdır. Bu gerçek bir yana duysun kızartma türü yiyecekler bir o kadar da lezzetlidir. Tıpkı patates kızartması gibi patlıcanın da kızartması vardır. Patlıcanı küp küp doğrayabilirsiniz yada tıpkı patates gibi uzunlamasına dilimleyebilirsiniz. Ya da enlemesine kesip yuvarlak dilimler haline getirebilirsiniz. Bunların hepsinden patlıcanlı yemekler çıkıyor. Ama eğer patlıcanın kabuğunu değerlendirmek istiyorsanız bunlardan patlıcan kızartması yapabilirsiniz.

Soyulmuş patlıcandan arta kalan kabukları yıkayıp suyunu iyice süzdürün. Bu süzdürme işlemi kızarmış yapın içinde çıtırdama ve yağ sıçratma olmasın diyedir. Daha sonra kızmış yağın içine patlıcak kabuklarını atın. Bunlar normal patlıcan kızartmasından daha az yağ çekecektir. Ancak unutmayın bu kabuklar hızlı kızaracaktır. Fazla bekletmeden kızgın yağın içinden alın. Unutmayın yağ kızgın olmalı ve kızaran kabukları yağın içinde fazla bekletmeyin. Aslında patates kızartması yapmaktan farkı yoktur. Tek farkı çabuk kızarması ve çöpe atmak üzere olduğumuz kabukların değerlendirilmesidir.

Dilerseniz kızarmış patlıcan kabuklarını süzdürüp bekletebilir yanına kabak kızartması ekleyebilirsiniz. Bunların üstüne de sarımsaklı yoğurt ekleyip soğuk meze olarak da tüketebilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var. Sarımsakları asla kızartmayın yemeğin tadını bozar. Sarımsaklı yoğurt soğuk mezedir.

Son olarak hatırlatmakta fayda var. Lezzetli de olsa kızartma türü yemekler sağlığa zararlıdır. Mideniz hassassa ve yağlı yemekler dokunuyorsa dikkatli tüketmeniz gerekebilir.

Patlıcan Kabuğunun faydaları

Patlıcanın kabuğu, birçok faydalar içermektedir sağlık açısından faydalı olacak birçok özelliğe sahiptir.

Bunlardan bazıları şunlardır:

  1. Vitamin ve mineral deposu: Patlıcan kabuğu, vitamin B6, potasyum, magnezyum ve folat gibi önemli vitamin ve mineralleri içerisinde barındırır.
  2. Bağışıklık sistemini güçlendirme: Patlıcan kabuğu içindeki antioksidanlar, vücudun zararlı maddeleri atmasına yardım eder ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
  3. Kanserle mücadele: Patlıcan kabuğu içindeki antioksidanlar, vücutta hücre hasarını önlemeye ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.
  4. İç hastalıkları önleme: Patlıcan kabuğu, kalp hastalıkları, diyabet ve obezite gibi iç hastalıkların oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Ancak, herkes için geçerli olabilecek faydalar vardır ve patlıcan kabuğu alerjik reaksiyonlar ya da başka sağlık sorunları olan insanlar için tehlikeli olabilir. Ayrıca, tüketim hakkında doktorunuzun görüşlerini almanız sizin için faydalı olacaktır.

1melek.com