Peygamberimizin Mucizeleri: Utbe Bin Ebu Leheb

Peygamberizin mucizeleri pek çoktur ki hem şahitleri çoktur hem sayısı çoktur. Bu yazımızda müşriklerden Utbe bin Ebu Leheb konusunu işliyoruz.

Peygamberizin mucizeleri bize şevk veriyor ve Hz. Peygamberi (sav) hatırlattıyor işte o mucizelerden biri Utbe bin Ebu Leheb yaptığını davranışın bedelini ağır ödedi nasıl mı?

İslamiyet henüz gelmemişti. Sevgili peygamberimize (sav) elçilik görevi de daha verilmemiş idi. İşte bu zamanlarda peygamberimiz kızlarında birini Utbe bin Ebu Leheb ile nişanlamıştı.

Bu nişan yapıldıktan kısa bir süre sonra peygamberimize (sav) ilk vahiy gelmiş ve Allah’ın son elçisi insanları artık İslamiyete çağırmaya başlamıştı. Öncelikle yakın akrabalarını hak dine çağırıyordu. O davet olunanlar arasında Utbe ve babası Ebu Leheb de vardı.

Lakin onlar İslamiyeti hem kabul etmediler hem de Peygamberimize (sav) düşman oldular. Bir süre sonra Utbe Peygamberimizin (sav) yanına geldi ve hem saygısızlık yaptı hem bir takım çirkin sözler söyledi. Ardından dedi ki senin kızınla nişanımı bozdum. Durmadı bu hain Efendimizin (sav) gömleğini de yırttı.

Bu hakaret ve davranış peygamberimizi (sav) çok üzdü ne yapmıştı ki onlara hiçbir zaman onlara karşı kırıcı bir harekette de bulunmamış, dilinden bir kez olsun onlara karşı kötü bir söz çıkmamıştı. Şimdi yine aynı şekilde karşılık verdi yani ona kırıcı davranmadı ve onun gibi kötü söz söylemedi.

Bir Dua ve Bir Arslan

Efendimiz sadece ellerini açtı ve dua etti dedi ki “Ey yüce Allah’ım itlerinden birini ona musallat et” Peygamberimizin (sav) bu duasının üzerinden çok bir zaman geçmemişti ki Utbe kalabalık bir kervan ile Şam tarafına ticaret için yola çıkmak için hazırlandı.

Babası Ebu leheb yapılan bu duayı işitmiş ve telaşla kervanın yanına gelerek herkesi uyararak özel önlem almalarını istemişti. Kervan yola cıkmış ve çölde neşe içinde yol alıyorlardı.

Bir süre sonra birden bir büyük aslan ortaya çıktı ve kervana saldırdı. Daha önce de aslan görmüşlerdi bu kervandakiler lakin bu daha büyük bir aslandı. Dehşete kapıldılar ve korku ile kaçıştılar.

Lakin bu aslanın derdi başka idi kimseye saldırmıyor sanki birisini arıyor gibiydi. Utbe bin Ebu Leheb ne yapsa da nihayette o aslan kervan içinde onu buldu. Hemen ona saldırdı ve parçaladı.

Allah’ın sevgilisi elçisinin bu yakarışını Allah işitmiş ve karşılık vermişti. Saygısızca Peygamberimizin (sav) gömleğini yırtan ve hakaret eden Utbe bin Ebu Leheb aslanın pençeleri arasında can verdi.

Hz. Peygamberin yaptığı nadir beddualardan biri olup karşılığı tez zamanda ortaya çıkmıştır. Bize düşen ona (sav) tabii olup kurtuluşa ermektir vesselam.

Yorum yapın

1melek.com