Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri, Konya’nın tanınmış alimlerindendi. Sadece Konya’nın da değil Türkiye’nin tanınmış alimlerinden olan Seyda Muhammed Konyevi Nakşibendi mürşidlerindendi. Rahatsızlığı sebebi ile İstanbul’da bir hastanede tedavi gören Seyda Muhammed Konyevi, doktorların yaptığı tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. Muhammed Konyevi’nin naaşının nereye ve ne zaman defnedileceği henüz belli olmadı.

Bu vefat haberine karşı Kevser Eğitim Vakfından bir açıklama geldi bu açıklama şu şekildedir; “Türkiye’nin tanınan alimlerinden ve Nakşibendi mürşidlerinden olan Muhammed Konyevi Hazretleri İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Sultan Hazretlerinin naaşı bu akşam İstanbul’dan Konya’ya götürülecektir. Kesin saat olmamakla birlikte cenazenin Konya’daki dergaha ulaşmasıyla defin işlemi yapılacaktır. Konya’da olmak isteyenler sabah namazında dergahta bulunabilirler. Allahuzülcelal Sultanımızın makamını âli eylesin.”

 Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri Vefat Etti

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri birçok insan tarafından sevilen bir din alimi idi. Yeniden refah partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan da sosyal medya hesabından başsağlığı mesajında bulunmuştur. Bunun dışında AK Parti Konya milletvekili Ahmet Sorgun’da sosyal medya hesabından başsağlığı dileyen insanlar arasındadır. Sorgun mesajında “Rahmet-i Rahman’a kavuşan Seyda Muhammed Konyevi Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemiller diliyorum. Mekanı cennet olsun.” İfadelerini kullanmıştır.

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri Kimdir?

Muhammed Konyevi, 1942 yılında Mardin’in merkezine bağlı olan Konaklı köyünde doğdu. Henüz beş yaşlarında iken Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrendi ve daha sonra hatim etti. Küçük yaşında Kuran’ı hatim etmesinden anlaşılacağı üzere hem ilim öğrenmeye hem de İslami yaşantıya oldukça meraklıydı. İlkokulu bitirmenin ardından ilim öğrenmeye başlamadan önce ailesinin işlerine yardımcı oldu.

Çevresindekiler tarafından sevilen Muhammed Konyevi, küçük yaşta keskin zekası ile de insanların dikkatini çekmeye başladı. Farklı illerde ilim öğrendikten sonra 1994 yılında Konya’ya geldi ve buraya yerleşti. Konya’nın Reyhani köyünde ilim ve Allah yolunda işler yaparak insanlara Allah’ın emirlerini ve Peygamber Efendimizin sünnetlerini anlattı. İnsanların hem ahiretlerini hem de dünyalarını kurtarmalarına vesile olmak için çaba sarf etti. Sevenleri onu Seyda namı ile tanıdılar. Muhammed Konyevi Hazretleri, anne tarafından Hz. Ömer’in soyundan gelmesiyle bilinmektedir.

 

Yorum yapın

1melek.com