Sigorta Nedir ve Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Birçok alanda karşımıza çıkan ve güvence kavramını ön plana çıkaran sigorta nedir? Sigorta çeşitleri nelerdir ve sigorta yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?Tüm bu soruların yanıtların yazımızda…

Sigorta önceden ödenen primler ile birilerinin kendini ve sahip olduğu malları ileride oluşabilecek zararların masraflarını gidermek için yaptırdığı bir sözleşmedir. Günümüzde insan hayatının ve sahip olduğu malların tam olarak korunabilme güvencesinin olmaması sigorta kavramının doğmasını sağlamıştır.

Günümüzde hemen her alanda sigorta işlemini yaptırmanız mümkün olmaktadır. Belli bir prim karşılığında yapılan bu sözleşmeler sayesinde oluşabilecek zararların tamamını ya da büyük bir kısmını ödeme yükümlülüğünüz olmayacaktır. Sigorta çeşitleri içerisinde bazı sigortalar zorunlu yaptırılması gerekirken bazılarında bu zorunluluk yoktur. Kişiler kendileri için değerli ve risk altında gördükleri hemen her konuda sigorta avantajlarından yararlanabilirler.

Sigorta sözleşmelerini yapan firmalar ise sigorta firmaları ve acenteleridir. Günümüzde birçok sigorta şirketi ve bu şirketlere bağlı olarak çalışan acenteler vardır. Bu acenteler yardımı ile sigortalarınızın yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Sigorta karşılaştırması yapabileceğiniz bazı internet siteleri şunlardır;

Sigorta Yaptırmanın Önemi Nedir?

Sigorta şirketleri prim karşılığında istediğiniz bir eşyayı ya da sağlığınızı güvence altına almaktadır. Araçlarınız, eviniz, taşınmaz mallarınız, sağlığınız, çocuklarınız, eşyalarınız ve daha birçok konuda sigorta yaptırabilme şansınız bulunmaktadır. İnsanlar hayatta türlü türlü risklerle karşı karşıya kalabilirler. Böyle riskler karşısında sigorta yaptırmak sizleri olaylardan korumasa da olaylar neticesinde karşılaşacağınız zararlar karşısında ciddi anlamda korumaya alacaktır.

sigortanin onemi
Sigorta Yaptırmanın Önemi Nedir?

Risk yaşamayacağını düşünüp sigorta yaptırmak istemeyen birçok kişi bulunsa da günümüzün en gerekli hizmetleri arasında yer almaktadır. Hem maddi hem de manevi anlamda sizlere destek veren sigorta poliçesi hayatınızın bir garantisi olarak da düşünülebilmektedir.

Sigorta Hizmetlerinin Kapsadığı Hizmetler

Sigorta hizmetleri belli alanlarda verilmektedir. Olası bir hasar yaşanması ya da sahip olduğunuz bir şeyin kaybedilmesi durumunda menfaat sahibi kişilerin zararlarının giderilmesi sağlanır. Sigorta hizmetlerinde birçok detay vardır.

sigortanin kapsami
Sigorta Hizmetlerinin Kapsadığı Hizmetler

Kişiler yaptırmış oldukları sigortanın türüne göre farklı hizmetler almaktadırlar. Trafik kazası sırasında karşı tarafın hasarının ödenmesi, sağlık sigortası kapsamında hastane masraflarınızın karşılanması, deprem sigortası ile evlerinizde oluşabilecek zararların giderilmesi gibi birçok konuda hizmet alabilme imkânı bulunmaktadır. Sigorta hizmetleri günümüzde hemen her alanda yararlanılan hizmetlerdir. Kişilerin hayatlarını ve mallarını bu sigorta kavramı ile güvence altına aldığını söylemek mümkündür.

Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigorta yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk olarak sigorta şirketi seçimi gelmektedir. Her sigorta şirketinde fiyatlar farklı olabilmektedir. Hatta zorunlu sigortaları yaptırırken de mutlaka hangi şirket ile çalışacağınıza detaylı olarak karar vermeniz gerekmektedir. Sigorta şirketlerinde zorunlu sigortalarda teminatlar değişmez ancak fiyatlar farklı olabilir. Zorunlu olmayan sigortalarda ise teminatlarda değişimler yaşanabilmektedir.

Böyle durumlarda kişilerin dikkat etmesi gereken nokta teminatı fazla ve uygun fiyatla sigorta yapan bir firma ile çalışmak olmalıdır. Sigorta yaptırırken firmanıza mutlaka kendiniz ile ilgili olan bilgileri eksiksiz bir şekilde vermeniz gereklidir. Sigorta poliçesi üzerindeki bilgileriniz eksik ya da hatalı olursa gerek duyduğunuz anda şirketinizden hizmet alamayabilirsiniz.

sigorta yaptirirken dikkat edilecekler
Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Poliçeniz tamamlandıktan sonra mutlaka dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir. Böylece olası bir hata varsa erkenden önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda size uymayan ya da sigorta poliçenizde bulunması gereken tüm maddeleri şirketinize de bilmeniz gerekmektedir. Sizlere verilen teminatın kapsamlarını mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. Kapsam dışı olan durumları da öğrenmeniz önemli bir detaydır.

Poliçenizdeki prim tutarlarını zamanında ödemeniz gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Özellikle zorunlu sigortalarınızı günü gelmeden yenilemeye özen göstermelisiniz. Eğer günü geçmiş bir sigortanız varsa bu sigortayı yaptırırken mecburen faizli bir ödeme yapılması gerekir.

Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde insanların hemen her alanda hizmet alabileceği sigorta çeşidi bulunmaktadır. En çok tercih edilen sigorta çeşitleri arasında şunları saymak mümkündür:

  • Kasko Sigortası

Bu sigorta türü tamamen kişilerin isteğine bağlı olarak yaptırılan bir sigortadır. Araçlarınızı kaza sırasında çarpma, yanma, hırsızlık, başkasının çarpması ya da çalınma gibi durumlarda zararınızı telafi edecek şekilde güvence altına almaktadır. Kasko zorunlu değildir. Ancak araç sahiplerinin zararının karşılanması açısından son derece önemlidir.

  • Trafik Sigortası

Sigorta çeşitleri arasında zorunlu sigortalar da yer almaktadır. Kişiler bir araç satın aldıklarında mutlaka trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Trafik sigortasında her şirkette teminatlar değişmezdir. Bu sigorta araç sahibinden çok kaza sırasında zarar vermiş olduğu karşı tarafı korumaktadır. Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkan araçlara çeşitli yaptırımlar da getirilmiştir.

  • Konut Sigortası

Konut sigortası evinizi her duruma karşı koruma altına alan bir sigorta türüdür. Hırsızlık, yanma ya da yakılma durumlarında sigorta şirketiniz tarafından tamamen korunma altına alınırsınız.

  • Zorunlu Deprem Sigortası

DASK yani zorunlu deprem sigortası da günümüzde en önemli sigorta türlerinden biridir. Eviniz ve iş yeriniz için zorunlu olan bu sigorta ile deprem sırasında oluşabilecek hasarlara karşı kendinizi teminat altına alabiliyorsunuz. Yalnızca mekânların yıkılması ya da zarar görmesi değil aynı zamanda deprem neticesinde gelişen su basması, tsunami gibi afetlerle zarar gören mekanlarınız da teminatlardan yararlanabiliyor.

  • Hayat Sigortası

Hayat sigortası olası risklere karşı hayatınızı maddi olarak güvence altına almaktır. Aile bireyleri için de yaptırılabilecek bir sigorta çeşididir. Yıllık olarak yaptırılabilecek sigorta çeşitleri arasında yer almaktadır.

  • Seyahat Sağlık Sigortası

Sigorta çeşitleri arasında yer alan seyahat sağlık sigortası da seyahatleriniz sırasında olası zararlar karşısında sizi korumaya alan bir sigortadır. Hastalık, valiz kaybolması, kaza gibi durumlara karşı sizi koruma altına almaktadır.

  • Özel Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortası ile olası hastalık durumlarında geniş haklara sahip olabiliyorsunuz. Ambulans masrafı, doktor ve refakatçi masrafı, ilaç ve tedavi masrafları sigorta şirketleriniz tarafından karşılanabilmektedir.

Sigorta Nedir ve Sigorta Çeşitleri Nelerdir? İsimli makale umarız size faydalı bir rehber olur.

 

Önerilen yazı: 2022 Türksat 4A Otomatik Arama Frekansları Listesi

1melek.com