Teğmen Maaşı 2024

Teğmen maaşı orduda görev almak isteyen gençlerin en çok ilgi duyduğu alanlar arasında yer alır. Teğmenlerin ne kadar maaş aldığı konusunda net olarak bilgi verebilmek mümkün olmaz. Çünkü maaş durumları diğer kamu memurluklarında olduğu gibi kıdeme, görev yerine ve görevde bulunma süresine göre değişmektedir. Aynı zamanda alınan zam oranları da maaşlar üzerinde etkili olan faktörler arasında yer alır. Teğmen maaşları subay maaşları içerisinde değerlendirilir.

2024 yılı için memur maaşlarına %49,25 bir zam oranı uygulandı. Teğmenlerin aldıkları maaş tutarları hakkında her sene yeni güncellemeler yapılmaktadır. Bu güncellemeler doğrultusunda teğmenlerin maaşları da her sene belli zam oranlarına göre artış gösterir. Maaşlarına etki eden en önemli unsur ise hizmet yılıdır. Yani hizmet yılı ne kadar yüksek ise teğmenlerin aldıkları maaşlar da o kadar yüksek olabilmektedir.

Teğmen Maaşları 2024

2024 Güncel Teğmen Maaşı aşağıda tablo halinde verilmiştir.

Rütbe Maaş (₺)
En düşük Teğmen Maaşı 48.900₺
En Yüksek Teğmen Maaşı 85.690₺

 

Teğmen Maaşı 2024
Teğmen Maaşı 2024

Teğmen Maaşları Ne Kadar Oldu?

Teğmen maaşları 2024 ocak ayı içerisinde yapılan güncelleme ve açıklanan zam oranları ile birlikte daha yüksek miktar üzerinden ödenmektedir. Yapılan iyileştirmeler doğrultusunda en düşük teğmenin alacağı maaş 48 bin 900 TL olarak belirlenmiştir. Hizmet yılı da yükseldikçe alınan maaş tutarı da daha yüksek şekilde ödenmektedir. Rütbe durumu da maaşlara etki eden önemli bir faktör denilebilir. Teğmen maaşlarını etkileyen temel faktörler şunlardır:

 • Kıdem
 • Görev yapılan bölgenin risk durumu
 • Terör tazminatı
 • Çocuk sahibi olma durumu
 • Teğmenin evli ya da bekar olması

Ancak genel olarak maaşlarının 48 bin 900 TL ile 85 bin 690 TL arasında değişim gösterdiği söylenebilir. Bu da birçok gencin teğmenlik mesleğine ilgi duymasını sağlamaktadır. Teğmen maaşlarının farklılık göstermesinde etili olan bir diğer unsur ise bulundukları görev yeri oluyor. Görev yerlerine göre teğmenlerin maaşlarında da farklılıklar olabilmektedir. Riskli yerlerde görev yapan teğmenlere bulundukları risk seviyelerine göre tazminat verilmektedir.

Maaşlar birçok farklı faktöre göre farklılık gösterse de maaşlara gelen zamlar maaşlar üzerinde aynı oranlarda değerlendirilir. Yani tüm teğmen rütbesinde olan TSK personelleri aynı oranlarla zam alırlar. Yalnızca maaşlarının temel miktarı farklıdır. Kişilerin teğmen olma şartlarını taşıyor olmaları bu mesleğe adım atmaları açısından önemli bir diğer detaydır.

 

Yeni Göreve Başlayan Teğmen Maaşı

Yeni Mezun Teğmen Maaşı: görevde bulunan teğmenlere göre daha düşüktür. Atandıkları görev yeri farklı olsa da bu teğmenler en düşük derecelerle göreve başlayacakları için maaşları da derecelerine göre düşük olacaktır. Yeni göreve atanan bir teğmenin alacağı maaş 48 bin 900 TL civarındadır. Bu maaş tutarı meslekte bulundukları sürece daha da artış gösterecektir.

Her kamu personeli kadrosunda olduğu gibi teğmenler de yılın belli dönemlerinde zamlardan yararlanmaktadır. Bu süreçte teğmenlerin bekar olması, evli olması ve çocuk sahibi olması da maaş alımları üzerinde önemli birer faktör olarak öne çıkmaktadır.

Teğmenin Görevleri Nelerdir?

Teğmenler aldıkları görevler doğrultusunda komutanları tarafından kendilerine verilen emirleri yerine getirmek durumunda olan personellerdir. Tim komutanı görevinde bulunan teğmenler kendilerinin sorumluluklarında olan timlerden sorumlu kişilerdir. Terör bölgesi gibi riskli görevlerde vazifelerine yerine getirmeye çalışırlar. Teğmen görevleri arasında şunlar sayılır:

 • Kendilerinden daha alt rütbede olan askerlerin yönlendirilmesini sağlama
 • Savaşlarda ve operasyon zamanlarda timlerine komuta etme
 • Gerekli olan durumlarda üst birimlere ve amirlere bilgi ve rapor sunma
 • Profesyonel silah kullanma
 • Zor şartlar altında görevlerini yerine getirme
 • Emir komuta zincirine uygun şekilde hareket etmek
 • Görev sırasında etkili iletişim kurulabilmesine imkan yaratmak
 • Emir komuta zincirine uygun şekilde hareket etme

Gibi birçok farklı görevleri vardır. Teğmenlik mesleğine başlayabilmek için ilgili okullardan başarı ile mezun olmak gerekmektedir.

Teğmen Olma Şartları Neler?

Teğmen olma konusunda birtakım şartlar bulunmaktadır. Kişiler bu şartları yerine getirdiklerinde teğmen olmak için eğitimlere katılabilirler. Eğitimleri de başarı ile tamamlayan kişiler teğmen rütbesi ile görevlerine devam edebilirler. Teğmen olma şartları arasında şunlar yer alır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.
 • 20 yaşında ya da daha alt yaşlarda başvuru yapılması gerekir.
 • Lise ve dengi olan bir okuldan mezun olunması gerekir.
 • ÖSYM sınavından yeterli puan almak önemlidir.
 • Evli, boşanmış ya da nişanlı bir birey olunmamalıdır.
 • Sicilinin temiz olması gerekir.
 • İstenilen fiziksel özelliklere sahip olunması gerekir.
 • Devletin güvenliğinin riskli olduğu her yerde görev yapmaya uygun olmak gereklidir.

Bu şartları taşıyan kişiler teğmen olabilme hakkı elde edebilmektedir. Fiziksel şartlar sınavları kazanmada son derece önemlidir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Rütbe ve İşaretleri

Teğmen Maaşı 2024 yılı itibariyle teğmen maaşları da güncellenmiştir. Bu kapsamda Teğmen Maaşı da farklı dinamiklere göre şekillenmektedir. Teğmen Maaşları eğmenin havacı mı, denizci mi ya da piyade mi olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yine teğmenin doğuda görev yapıp yapmadığına ya da pilot olup olmadığına göre de maaş miktarının değiştiğini ifade edebiliriz. Dolayısıyla Teğmen Maaşı 2024 yılı için farklı kriterlerden kaynaklı olarak karşımıza farklı miktarlarda çıkmaktadır.

2023 Güncel Teğmen Maaşları

2023 Güncel Teğmen Maaşları aşağıda tablo halinde verilmiştir.

2023 Teğmen Maaşları Ücret
Yeni Mezun Teğmen 11 bin 500 ₺ / 14.500 ₺
Piyade Teğmen Maaşı 11 .000 ₺ / 13.500₺
Doğuda Teğmen Maaşı 17.000 ₺ /22.000 ₺
Deniz Teğmen Maaşı 11.750 ₺
Jandarma Teğmen Maaşı 14.500 ₺


Önerilen Yazı: Güncel Savcı Maaşları Ne Kadar? – Stajyer Savcı Maaşı Ne Kadar?
Yeni Başlayan Savcı Maaşı – Birinci Sınıf Savcı Maaşı – Emekli Savcı Maaşı 2023
Savcı Maaşı 2023

 

Tegmen Maasi
Teğmen Maaşı

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz bizim sırtımızı yasladığımız en büyük dağdır. Allah hepsinin yar ve yardımcısı olsun Vatan savunması için görev alan tüm askerlerimiz ile gurur duyuyoruz.  Türk halkı olarak askerlerimizi çok seviyoruz.


Yorum yapın

1melek.com