Telefon Yazılım Güncelleme Nasıl Yapılır 2024

Piyasada yer alan çok sayıda akıllı cihaz için güncelleme işlemi gerekiyor. Firmalar cihazlardaki eksikleri gidermek ya da yeni özellikler eklemek adına güncellemeleri paket halinde sunuyor. Bu kapsamda cep telefonu yazılım güncelleme sizlere genel olarak büyük faydalar sağlayabilir. İşletim sistemine ve telefonun marka, modeline göre güncelleme değişiyor. Bu anlatımları da modellere göre sitemizde çok rahat bulabilirsiniz ancak biz bu konumuzda genel olarak güncelleme nasıl olur sizlere anlattık.

Telefon Güncelleme

Android Telefonlarda Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bildirim ile Android cihazlarda güncelleme işlemi ayarlarda güncelle butona tıklayarak yapılır. Butona tıkladıktan sonra indirme gerçekleşir. İnternet bağlantısı, yeterli bellek şartları sağlanması halinde indirme işleminizi yapabilirsiniz.

  • İşlem Basamakları: Eğer telefonunuzda güncelleme için gelen bildirimi kapattıysanız güncellemenin yapılması için ayarlar uygulamasını açmanız gerekiyor. Sonrasında en alt kısma gelerek sistem güncellemesi seçeneğine tıklayın. Güncelleme varsa indir butonu karşınıza çıkacak. İndirme işlemini tamamladıktan sonra kur seçeneğine tıklayıp işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İOS İşletim Sisteminde Güncelleme Nasıl Yapılır?

iPhone kullanan kişiler içinde İOS güncellemeleri düzenli olarak telefona gönderiliyor. Güncelleme işleminizi yapılması için ekranda bildirim beliriyor. İnternet bağlantınız varsa o an gelen bildirimi değerlendirerek güncellemenin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ekran kısa bir süre için kapanır ve ekran çubuğu üzerinden güncellemenin ne kadar süre içinde tamamlanacak olduğu görülür.

  • İşlem Basamakları: Güncelleme işlemini yapmadan önce isterseniz yedekleme yapabilirsiniz. Ardından güncellemeyi edinmeniz gerekecek. Paketi indirdikten sonra kurulum için komut vereceksiniz. Ekran kapanacak ve bir süre içinde yeniden açılacak. Kapanıp açılma işlemi tamamlandıktan sonra güncellemeniz yapılmış olur.

Windows Phone Güncelleme Nasıl Yapılır?

Güncellemeyi indirmek ve kurmak, telefonunuzun güncel olması için gerçekleştirmeniz gereken aşamalar. Ancak bu aşamaların yapılması için ilk olarak telefonunuzun yeterli belleği olup olmadığına bakabilirsiniz. Bunun için ayarlar uygulamasını kullanacaksınız. Bellek yeterliyse, internet bağlantınızın olduğu bir zamanda güncelleme bildirimini kullanarak indirme işlemini yapabilirsiniz.

  • İşlem Basamakları: Cihazınızın güncellemesi bildirim üzerinden yapılmadıysa, güncellemeleri kontrol edebileceğiniz sayfadan indirme komutunu verebilirsiniz. İndirme tamamlandığında ise kur seçeneğini kullanarak güncellemenin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer herhangi bir sorun yaşanırsa; telefonu sıfırlama ve güncellemeyi sonrasında yapma şansınız var. İşlem tamamlandığında telefonunuzdaki sorunlar giderilmiş olacak.

Güncelleme İşlemi Ne İşe Yarar?

Firmalar cihazlara ek özellikler sunmak ve varsa problemleri çözmek için güncelleme gönderir. Bu sebeple kişinin güncellemeleri düzenli şekilde takip etmesi gerekiyor.

  • Klavyeye farklı özelliklerin gelmesi
  • Pil gücü probleminin çözülmesi
  • Ekranın değişmesi
  • Farklı uygulamaların eklenmesi ve buna benzer özellikler

Güncelleme işlemi ile telefonunuza gelecek olan özellikler arasındadır. Ön görülen tüm sorunların ortadan kaldırılması için güncellemeler oluşturulur. Paket halinde telefonunuza gönderilir.

  • Otomatik Güncelleme: Windows Phone, İOS ve Android için geçerli olan otomatik güncelleme; cihazın güncelleme işlemi için şartların uygun olması durumunda direkt olarak indirme ve kurulumun yapılmasıdır. Tüm işletim sistemlerinde güncellemenin saat olarak ne zaman yapılacağı seçilebiliyor. Ayrıca yapacağınız ertelemelerin sonunda güncellemenin hangi saat aralıklarında yapılmasını istediğinizi de bildirebilirsiniz.

Güncelleme İşleminde Sorun Yaşar mıyım?

Telefonunuzda yapacağınız güncelleme işleminde sorun yaşamamak için güncelleme için gerekli olan kriterleri sağlayın. Sonrasında ise indirme ve kurulumu yapın. Eğer bellek yeterliyse ve internet bağlantısı varsa, indirme aşamasında sorun yaşanmaz. Ardından kurulumu yapacaksınız. Bu aşamada telefonunuzu kullanmayın. Güncelleme tamamlandıktan sonra cihaz açıldığında, değişimleri kontrol edebilirsiniz.

  • Ayarlar Uygulaması: Güncelleme tamamlandıktan sonra sürümü kontrol etme şansınız var. Ayarlar uygulamasından güncellemeyi kontrol edebilirsiniz. Eğer bir sorun varsa, cihazı sıfırlama çözüm olabilir.

Telefonunuzu sorunsuz kullanmak için işletim sistemlerinin sunduğu güncellemeleri yapmayı unutmayın sağlıcakla kalın.

 

1melek.com