Tesbih Neden Çekilir?

Aile büyüklerimiz için şık bir hediye olan tesbih neden çekilir sorusu çok sorulmaktadır. Tesbih sadece aile büyükleri tarafından çekilmez. Büyük küçük herkes tesbih çekebilir. Genellikle ağzından dua eksik olmayan kişileri ellerinde tesbih varken görürüz. Bu durumun birkaç sebebi mevcuttur.

Bunlardan bir tanesi tesbih ile aşır neşir olan inşaların genellikle günlük virtleri bulunmaktadır. Bu günlük dualarını belli bir rutinde ve sayıda yapmaktadırlar. Eğer belli sayıdaki dualar tesbih kullanılmadan çekilirse unutulma ihtimali vardır. Tesbih kullanıldığı zaman ise sayı kolayca akılda tutulmaktadır.

Çekilen tesbih 99’luk tesbih ise her 33 tesbih tanesinden sonra bir ayraç bulunmaktadır. Bu belirteç sayesinde çekilen duanın sayısı daha kolay akılda tutulabilmektedir. Tesbih gün içinde istenilen vakitlerde çekilebilir. Bunu bir sınırlaması yoktur.

Tesbih çekmenin bir başka nedeni ise manevi atmosfere girme çabasıdır. Bazı insanların tesbihleriyle arasında bir bağ oluşmaktadır. Tesbihini eline aldığında farklı bir havaya girmektedir. Böylece ağzıyla söylediği duaları kalbiyle de onaylamaktadır.

Her tesbih de aynı değildir. Bazı tesbihlerin dokusu ve yapıldığı malzemesi sayesinde rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Bu tür tesbihler sayesinde manevi atmosfere daha kolay motive olunabilmektedir.

Namazdan Sonra Tesbih Neden Çekilir?

Günde beş vakit namaz Müslümanlara farzdır. Her namazdan sonra özellikle camilerde görünen bir durum vardır. O da tesbih sesleridir. Bu duruma yabancı olan biri için namazdan sonra tesbih neden çekilir sorusu akla gelmektedir. Namaz aslında bir dua bütünüdür. Yaratana karşı yapılan bir ibadettir. İbadetin sonrasında ise yaratana şükür etme kısmı gelmektedir. İşte burada peygamberin de sünneti olan kelimeler 33’er defa söylenerek tesbih çekilir.

Bunlardan biri Subhanallah kelimesidir. Bu yaratanın hiçbir eksikliği ve kusur olmadığı anlamına gelir. İkincisi Elhamdülillah kelimesidir. Üzerimizdeki her türlü nimete karşı şükür ifadesi olarak söylenmektedir. Son olarak da Allahuekber diyerek rabbin büyüklüğü belirtilmektedir.

Tesbih Neden Çekilir?
Tesbih Neden Çekilir?

Normal Tesbih Nasıl Çekilir?

Tesbih ele alınır. Daha sonra parmaklar yardımıyla her bir tesbih tanesi tek tek bir tarafa toplanır. Her bir tesbih tanesi için de ayrı bir virt söylenmelidir. Bu sayede ister 33 tesbih tanesine sahip tesbih ister ise 99’luk tesbih olsun sayı akılda tutulmuş olmaktadır. Bu da tesbih neden çekilir sorusuna cevap olmaktadır.

 

Yorum yapın

1melek.com