Travmalar’dan Kurtulmanın İpuçları

Travmalar ile baş etmek oldukça zor bir durumdur. Ancak kendinize yardım ederek, destek sistemlerini kullanarak ve olumlu adımlar atarak bu süreci yönetebilirsiniz. İşte travmalardan kurtulmanın ipuçları.

Travmalar’dan Kurtulmanın İpuçları

İnsanların yaşamında, atlatamadıkları ve unutamadıkları zamanlar olabilir. Kötü bir yaşantının silinmesi, unutulması bazen oldukça zor olabilen bir durumdur. Bu durumlara tıp dilinde ise “travma” adı verilmektedir. Büyük bir acının yaşanması, karşılaşılması ve tahammül edilmesi zor bir duruma şahit olunması ve benzeri pek çok sebep, insanlarda travmalar oluşturabilmektedir. Ancak bu durumlardan kurtulmak mümkün müdür? Hayatımızın sonuna kadar mı bu sıkıntılarla yaşamak zorundayız? Daha önce derin bir travma yaşamış ve sonrasında bunu atlatabilmeyi başarmış olanlar neler tavsiye ediyor? İşte bu konular hakkında kısa ama öz bilgiler vermek istedik.

Travma Sebebi Olan Konu İle İlgili Konuşma

Dertler paylaşıldıkça azalır,” atasözünde de belirtildiği gibi, daha önceden yaşamış olduğunuz ve aklınızdan çıkaramadığınız sorunlar, kimseyle paylaşılmadığınız için bilinçaltınızda her geçen gün büyümeye devam eder. Bu durumdan kurtulmanın en güzel yollarından birisi, kendinize yakın gördüğünüz birisi ile bu durumu paylaşmaktır. Elde edilen tecrübe ve yaşanan sorunlar neticesinde, çözüm olarak sorunun paylaşılması gösterilmektedir.

Normal Yaşantıdan Uzak Kalmamak

Yaşanan travmaların bir sonucu olarak, insanlarda toplumdan uzaklaşma hissi doğabilir. Böyle bir durum, sorunun daha da büyümesine neden olabilir. İnsanlarla iç içe olmak, onlarla iletişim kurmak, bu sorunların üstesinden gelmenizi sağlayacaktır. Güncel hayat içerisinde yaşanan meşgaleler, insana fiziki rahatsızlıklarını bile unutturabilmektedir. Birçok doktor, hastalarına sosyal hayattan uzak kalmamalarını tavsiye etmektedir. Bir arkadaşınız ile bir fincan kahve içmek bile sizi sorunlarınızdan oldukça uzaklara götürecektir.

Travmalarda Profesyonel Yardım

Ülkemizde doktorların nelerin üstesinden geldiğini biliyoruz. Yaşamakta olduğumuz travmalar noktasında da doktorlara güvenerek, onlardan yardım almak oldukça mantıklı olacaktır. Sizlere tavsiyeler sunar ve ilaç yardımı ile de, yaşamış olduğunuz ve unutamadığınız sıkıntılarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Böylece, kısa bir süre içerisinde bu büyük sıkıntıdan kurtulmak mümkün olacaktır.

Kendini Daha İyi Hissetmek İçin

Travma ile mücadele ederken, ekstra problemler de bu süreçte size eşlik edebilir. Sevdiklerinizden ayrı kalabilirsiniz ya da evinizi ve işinizi kaybedebilirsiniz. Veya faturaların birikmesi gibi aşırı yaşam değişiklikleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu problemlerin tümüne göğüs germeli ve asla geriye gitmemelisiniz. Bu süreçte fiziksel ve zihinsel sağlığınıza dikkat ederek, olumlu adımlar atmaya devam etmelisiniz.

Sonuç olarak, travmalar ile baş etmek oldukça zor bir durum olsa da, bu durumların üstesinden gelmek için çözümler bulunmaktadır. Kendinize yakın gördüğünüz birisi ile konuşarak sorunlarınızı paylaşabilir, insanlarla iç içe olmak ve güncel hayatın meşgaleleri ile ilgilenmek sizi sorunlarınızdan uzaklaştırabilir. Ayrıca profesyonel yardım alarak, yaşamış olduğunuz travmalardan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Unutmayın ki, travma ile mücadelede en önemli adım, kendinize yardım etmek için hareket etmektir. Kendinizi daha iyi hissetmek için, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve olumlu davranışları teşvik etmek de önemlidir. Kendinize ve sevdiklerinize zaman tanıyarak, yavaş yavaş farklı aktiviteler yapmak ve sosyal hayata dahil olmak, hayatınızda yeniden mutluluğu keşfetmeniz için adımlar atmanıza yardımcı olabilir.

Travmalar ile baş etmek kolay değildir ancak aşılması mümkündür. Kendinize yardım etmek için, destek sistemlerini kullanarak, olumlu adımlar atarak, süreci yönetebilirsiniz. Hatırlamanız gereken en önemli şey, her zaman kendinize ve sevdiklerinize yardım etmeniz için hareket etmek olmalıdır.

Bu makale ilginizi çekebilir: Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları

1melek.com