Yavru Köpek Ne Yer?

Yavru köpek ne yer sorusu köpek sahipleri tarafından sıklıkla araştırılan ve merak edilen soruların başında gelmektedir. Yavru köpek besinleri köpeğin cinsine ve yaşına göre değişiklik gösterir.

Her canlı türü gibi köpekler de çeşitli türlerde bulunmaktadır. Her köpek cinsine, yaşına ve sağlık durumuna göre farklı beslenme alışkanlıklarına sahiptir. Fakat özellikle yavru köpeklerin beslenmesi özellikle yaşamsal fonksiyonlarının iyi derecede gelişmesi için çok önemlidir.

Başka bir tabirle yavru köpeklerin gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek adına yüksek kalorili ve besleyici içerikleri olan besinlere ihtiyaçları vardır. Yavru köpekler için özel olarak üretilmiş olan köpek mamaları sayesinde, yavrunun gelişme ve büyüme döneminde ihtiyacı olan yüksek kalorili besleyici içerikleri alması amaçlanır. Özel olarak üretilen bu köpek mamaları, yavru köpek tam bir yetişkinliğe ulaşana kadar köpeğe verilmeye devam etmelidir. Fakat yine de yavru köpek mamaları ile ilgili bilgi almak ve yavru köpeği tam olarak doğru şekilde beslemek adına bir veteriner hekim görüşü almakta fayda vardır.

Köpek Mamasında Aranacak Temel Besinler

Köpek mamasında aranacak temel besinler yavru köpeklerin gelişimi için gerekli olan maddeleri içeren besinlerdir. Yavru köpekler mutlaka ve mutlaka yüksek kaliteli bir köpek maması ile beslenmelidir. Yüksek kaliteli köpek mamalarında aranacak temel besinler aşağıdaki gibidir:

  • Büyüyen ve gelişen kasları destekleyen yüksek kaliteli protein kaynakları içermesi.
  • Büyüyen ve gelişen kemik ve diş gibi yapıları desteklemek amaçlı kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri içermesi.
  • Büyüme ve gelişme döneminde ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayacak sağlıklı yağları içermesi.
  • Yavru köpeğin bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanları içermesi.
  • Beyin ve sinir sistemi ile görme yetisinin gelişmesi için gerekli olan omega 3 yağ asidi içermesi.

Gelişimi sağlıklı ve düzenli bir şekilde tamamlamak için ihtiyaç duyulan yavru köpek besinleri bunlardır. Veteriner hekim onayı alınarak belirlenen mamalar, yavru köpeklerin daha hızlı ve sağlıklı gelişmesine katkı sağlamaktadır.

6 Haftalık Köpek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

6 haftalık köpek beslenmesi tamamen köpeğin ihtiyacı olan anne sütü üzerinden yapılmalıdır. İlk 6 haftalık süreçte yavru köpeğin sindirim sistemi ve diğer organları gelişimini sürdürmektedir. Bu nedenle 6 haftalık yavru köpeklerin anne sütü ile beslenmeleri gereklidir.

Şayet annesi olmayan bir köpek söz konusu ise, veteriner muayenesi sonucu belirlenen yöntemler ile köpeğe süt verilebilir. Fakat bu sütün verilmesi için kesinlikle veteriner tavsiyesi alınmalıdır. Yavru köpeğe biberon ile 45 derecelik açı yaparak ılık süt verilmelidir.

6 – 12 Haftalık Köpek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

6 – 12 haftalık köpek beslenmesi artık büyümeye başlamış olan bu köpekler için özel olarak hazırlanmış mamalar ile yapılmalıdır. Köpeğe en uygun mama seçimi yapıldığından emin olunmalıdır. Bu nedenle de bir veteriner tavsiyesi alınmalı ve veteriner tarafından uygun görülen mama köpeğe verilmelidir. Ayrıca günlük 4 öğün mama vermek köpeğin gelişimi için yeterli olacaktır.

3 – 6 Aylık Köpek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

3 – 6 aylık köpek beslenmesi veteriner tavsiyesi ile birlikte süt ve mama şeklinde olmalıdır. Tüm bu besinlerin yanı sıra yavru köpeğe ödül mamaları da verilmeye başlanabilir. 6. ayın sonuna gelinirken, köpek artık yavaş yavaş yetişkin hale gelmeye başlamıştır. Bu sebeple veteriner tavsiyesi ile birlikte mama değişikliği yapılabilir. Öğün sayısı 4’ten 3’e düşürülebilir.

1 Yaşından Sonra Köpek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

1 yaşından sonra köpek beslenmesi köpeğin sağlığına ve kilosuna bağlı olarak veteriner tavsiyesi dahilinde yapılmalıdır. Yavru köpek besinleri gibi farklı içerikli besinlerin yerine tam olarak yetişkin köpekler için yapılmış mamalar ve et gibi besinler köpeğe verilmelidir. Veteriner tavsiyesi almakta fayda vardır.

En Havalı Kedi İsimleri

Yorum yapın

1melek.com